Sfantul Mucenic Gheorghe

Sfantul Mucenic Gheorghe

Sfantul Mare Mucenic Gheorghe este praznuit pe 23 aprilie. Acesta a trait pe vremea imparatului Diocletian - mare prigonitor al crestinilor (sec. IV).

Duminica Sfintei Cruci

Duminica Sfintei Cruci

Duminica a 3-a din Postul Mare este numita a Sfintei Cruci. In aceasta duminica se citeste pericopa din Sfanta Evanghelie dupa Marcu (8, 34-38; 9,1) in care Mantuitorul ii indeamna pe cei care voiesc sa vina dupa El, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea

A inceput Postul Sfintelor Pasti

A inceput Postul Sfintelor Pasti

De luni, 18 martie a.c., crestinii ortodocsi au intrat in Postul Sfintelor Pasti. In calendarul ortodox, Postul Mare incepe pe 18 martie si se incheie la 4 mai. Invierea Domnului va fi sarbatorita de ortodocsi pe 5 mai.

Rugaciunea Sfantului Efrem Sirul

Rugaciunea Sfantului Efrem Sirul

Rugaciunea Sfantului Efrem Sirul este cunoscuta inca din secolul al IV-lea si se rosteste in cadrul slujbelor incepand cu miercurea din saptamana lasatului sec de branza si pana la Denia din Sfanta si Marea Vineri.

Targ caritabil in Parohia Sfantul Antonie cel Mare - Titan

Targ caritabil in Parohia Sfantul Antonie cel Mare - Titan

Duminica, 24 februarie 2013, Parohia Sfantul Antonie cel Mare - Titan, prin intermediul tinerilor care participa la programul catehetic, cu binecuvantarea parintelui paroh Daniel Goga si a parintelui Suiugan Marius, va organiza un targ caritabil

Perioada Triodului in Biserica Ortodoxa

Perioada Triodului in Biserica Ortodoxa

Incepand de duminica, 24 februarie 2013, Biserica Ortodoxa intra intr-o noua perioada liturgica, numita Triod. Aceasta este una dintre cele trei mari perioade liturgice ale anului bisericesc alaturi de perioadele Penticostarului si Octoihului.