Raport de activitate - Targ de placinte

Adaugat : 13 Octombrie 2015

Preafericite Părinte Patriarh,

Cu Înalta Binecuvântare a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, la iniţiativa Pc. Preot Marius Suiugan şi a tinerilor Centrului Catehetic al Parohiei Sfântul Antonie cel Mare – Titan, cu acordul PC Preot Paroh Goga Daniel, tinerii Centrului Catehetic, menţionat mai sus, au organizat Duminică 27 septembrie 2015 un Târg de Plăcinte în curtea bisericii Sfântului Antonie.

Scopul acestei activităţi a fost ajutorarea copiilor aflaţi în grija Centrului Social Pro-Vita al Parohiei Valea Plopului. Iniţiativa şi detaliile au fost discutate de către tinerii şi clericii din Arhiepiscopia Bucureştilor participanţi la întâlnirea tinerilor ortodocşi din Europa, organizată anul acesta la Cluj.

În dimineaţa zilei de 27 septembrie 2015 un grup de tineri membrii activi ai Ligii Tinerilor Creştini Ortodocşi Români-Vălenii de Munte   conduşi de Diacon Rafael Tănase s-au deplasat la Biserica Sfântul Antonie Cel Mare-Titan. Aici toţi au participat la Sfânta Liturghie şi la procesiunea ce a urmat cu Icoana Acopărământul Maicii Domnului .

După săvârşirea Sfintei Liturghii şi cuvântările ce au urmat rostite de Preotul paroh şi de diaconul Tănase Rafael din partea Centrului Social Pro-Vita al Parohiei Valea Plopului, toţi participanţii au servit plăcinte pregătite cu multă dragoste şi dăruire de către tinerii Centrului Catehetic al acestei parohii,  nu înainte ca acestea să fie sfinţite de preoţii slujitori şi să se rostească Rugăciunea înainte de masă.

Elevii Şcolii Nr.149 din sectorul 3 au contribuit la succesul acestei activităţi cu rechizite, manuale, jucării noi, produse de igienă corporală, hăinuţe noi, pampersi şi dulciuri frumos împachetate. De asemenea credincioşii parohiei îndemnaţi de preoţii slujitori au adus alimente neperisabile şi alte produse de trebuinţă. Au fost achiziţionate 6 aragaze şi un căruţ pentru persoane nedeplasabile.

Organizatorii, invitaţii, tinerii, preoţii şi toţi care au contribuit la bunul mers al târgului au participat la o masă festivă. S-au făcut fotografii şi s-a întocmit procesul-verbal pe care îl ataşăm prezentului raport.

Produsele colectate au fost transportate în aceiaşi zi la Centrul Social Pro-Vita  cu microbuzul din dotarea centrului.