Activitati din luna iulie 2012
Parohii sarace

Adaugat : 09 Decembrie 2014

9 – 10 IULIE 2012

Am organizat un pelerinaj de 2 zile împreună cu 50 de enoriaşi ai bisericii la mănăstirile: Bistriţa, Horezu, Polovragi, Tismana (cazare), Lainici, Prislop, biserica din Densuş şi Ansamblul sculptural Constantin Brâncuşi din Târgu Jiu.

11 IULIE 2012

Am donat Protoieriei III Capitală, Serviciului Asistenţă Socială, 5 cutii cu îmbrăcăminte în valoare de 500 lei/cutie şi 124 de cutii de încălţăminte în valoare de 100 lei/cutie, în total 14.900 lei.

12 IULIE 2012

Am organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, o campanie voluntară de donare de sânge intitulată “DĂRUIEŞTE O PICĂTURĂ DE VIAŢĂ” împreună cu tinerii bisericii noastre şi în colaborare cu Centrul de Transfuzie Sanguină din Bucureşti.

• Am mediatizat această campanie prin lipirea de afişe în toate scările de bloc din parohia noastră precum şi prin distribuirea de pliante
  • În data de 6 iulie 2012 am mediatizat prin Tv. Trinitas această campanie la Jurnalul Trinitas.

16 – 18 IULIE 2012

Am plecat împreună cu 25 de tineri din proiect, în Delta Dunării, la Maliuc la Campusul pentru Copii  Sf. Sava – Buzău, unde am mers cu bărcile pe canalele Deltei, vizitând numeroase sate pescăreşti din Deltă.

30 IULIE 2012

Am fost împreună cu domnul epitrop, Ivaşcu Daniel, colonel în rezervă şi cu tânărul teolog Tuinea Dragoş, la părintele Racea Horia din jud. Harghita, unde are în păstorire 2 parohii sărace: Vidacut – 32 de familii de români şi Uilac – 13 suflete, pentru al ajuta cu o instalaţie de amplificare pentru interior şi exterior acolo unde limba oficială – limba română nu se mai foloseşte decât în cultul religios şi unde aceste sate cu români sunt înconjurate de 6 sate şi comune cu populaţie de etnie maghiară în proporţie de 100% fără nicio biserică ortodoxă.