Tineretul contemporan intre dezorientare, tristete si bucurie - Cateva solutii si remedii duhovnicesti

Adaugat : 03 Februarie 2016

Parohia "Sf. Cuv. Antonie cel Mare" din cartierul bucurestean Titan, str. Jean Steriadi nr. 19/A, sector 3, Bucuresti, are deosebita placere de a va invita la o alta (noua) seara duhovniceasca, în acest nou an - 2016, care va avea loc in cadrul bisericii noastre...

Evenimentul va avea loc in ziua de luni - 08.02.2016, orele 18,00, cand se va desfasura intalnirea duhovniceasca cu tema: "Tineretul contemporan intre dezorientare, tristete si bucurie - Cateva solutii si remedii duhovnicesti" sustinuta de catre Parintele Paroh Visarion Alexa de la Biserica "Sf. Ier. Nicolae" - Militari din Bucuresti.

Celelalte actiuni/activitati spirituale si seri duhovnicesti vor avea loc, dupa cum urmeaza:

Luni - 22.02.2016, orele 18,00, va avea loc manifestarea cultural - duhovniceasca cu tema: "Miscarea spirituala Rugul Aprins de la Manastirea Antim din Bucuresti intre istorie, prezenta si actualitate", invitati fiind: Parintele Profesor Nicolae Bordasiu - Slujitor la Biserica "Sf. Silvestru" din Bucuresti precum si scriitorul crestin Adrian Georgescu din Bucuresti.

Luni - 07.03.2016, orele 19,00, va avea loc intalnirea/seara duhovniceasca cu tema:"Educaţia tinerilor în antichitatea greco-romană şi valorificarea ei în actualitate", invitat de onoare fiind Parintele Prof. Univ. Dr. Vasile Gordon - Slujitor la Biserica " Sf. Ilie" - Gorgani din Bucuresti.

Luni - 21.03.2016, orele 19,00, va avea loc intalnirea spiritual - duhovniceasca cu tema:"Viata, familia si activitatea cotidiana a preotului in lumina societatii si viziunii contemporane", invitat de onoare fiind Parintele Paroh Petru Moga de la Biserica "Sf. Ier. Nicolae" din orasul Campina, judetul Prahova.

Luni - 04.04.2016, orele 19,00, va avea loc seara spiritual - duhovniceasca cu tema:"Despre educatia moral - spirituala si duhovniceasca a tineretului crestin reflectata în operele Marilor Sfinti Parinti Capadocieni", sustinuta de catre Parintele Prof. Univ. Dr. Constantin Patuleanu - Parohul Bisericii "Adormirea Maicii Domnului" - Udricani din Bucuresti.

Luni - 18.04.2016, orele 19,00, va avea loc intalnirea/sera spiritual - duhovniceasca cu tema: "Despre virtutile teologice ale credintei, nadejdii si dragostei în lumina scripturistica a Noului Testament", sustinuta de catre invitatul de onoare, in persoana Parintelui Prof. Univ. Dr. Ion Popescu - Parohul Bisericii "Sf. Ioan Botezatorul" din municipiul Pitesti, judetul Arges.

Dupa cum puteti observa, seria intalnirilor si momentelor duhovnicesti organizate de Parohia noastra continua, si in acest nou an - 2016, cu alti invitati si alte subiecte, mult folositoare noua, tuturor participantilor, care avem ocazia supunerii acestor teme spirituale, unei vii si eficiente dezbateri, prin realizarea si articularea unui dialog sincer, consistent si pertinent...

Asadar, va asteptam pe toti, cu multa bucurie, la aceste manifestari, organizate, din suflet si cu mult suflet, caci prezenta dumneavoastra ne confera indiciul si ne da raspunsul ca ceea ce organizam este bine venit, mult folositor sau nu..

.Acest mesaj poate fi transmis mai departe, spre a fi informate si pentru a participa si alte persoane interesate...Dumnezeu sa ne ajute, in continuare, tuturor, in tot lucrul cel bun! Amin!...

Cu aleasa pretuire, in numele Comitetului Parohial Organizatoric,
Stelian Gombos.
www.bisericasfantulantonie.ro