Specatol crestin la biserica Sf. Antonie cel Mare - Titan

Adaugat : 07 Septembrie 2015

Stihuri și cântări

spectacol - eveniment

     
      Parohia "Sf. Cuv. Antonie cel Mare" din cartierul bucureştean Titan, str. Jean Steriadi nr. 19/A, sector 3, capitală, vă invită cu aleasă bucurie, sa luaţi parte la acest spectacol - eveniment, organizat în cadrul şi la nivelul bisericii noastre, care va avea loc în ziua de luni - 14 septembrie 2015, orele 18,00.
       Specificul acestui spectacol constă în împletirea lucrării unor mari actori cu talentele muzicale ale copiilor din cadrul parohiei - gazdă, spre bucuria și îmbogățirea sufletească a tuturor participanților. De aceea, nu există niciodată două spectacole „Stihuri și cântări” la fel.
       Actorii vor recita versuri creștine scrise de: Sf. Vasile cel Mare, Sf. Ioan Gură de Aur, Sf. Antim Ivireanul,  Sf. Ioan Iacob Hozevitul, Ana Blandiana, Vasile Voiculescu, Ion Pillat, Radu Gyr, Nichifor Crainic, Zorica Lațcu, Daniel Turcea, Ioan Alexandru, Costache Ioanid.            Copiii din parohie vor avea intervenții muzicale (instrumentale sau vocale), adecvate specificului acestui eveniment, sub îndrumarea și binecuvântarea părintelui Paroh Daniel Goga.


    Participă:


    MAGDA CATONE – actriță a Teatrului Național București, cu o bogată activitate de peste 30 de ani în teatru, film și televiziune
    ANA CALCIU - actriță –a susținut numeroase recitaluri de poezie laică și religioasă în țară și străinătate și a jucat  în proiecte de teatru creștin, fiind prezentă la diferite evenimente și emisiuni de televiziune cu conținut creștin.
    TOMI CRISTIN - actor al Teatrului Național București, absolvent al Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București, cu o bogată activitate de peste 25 de ani în teatru, film și televiziune.
    copii cu talent muzical din cadrul parohiei-gazdă


    Vă aşteptăm, aşadar, pe toţi, mci şi mari, cu aleasă bucurie şi deosebită consideraţie!...
    Doamne ajută!