Seara duhovniceasca cu Parintele Protoiereu Gheorghe Coltea

Adaugat : 28 Octombrie 2015

Parohia "Sf. Cuv. Antonie cel Mare" din cartierul bucurestean Titan, str. Jean Steriadi nr. 19/A, sector 3, Bucuresti, are deosebita placere de a va invita la o alta (noua) seara duhovniceasca...

Evenimentul va avea loc in ziua de luni - 02.11.2015, orele 18,00, la biserica mai sus mentionata...

Invitatul acestei manifestari şi dezbateri cu profund caracter duhovnicesc va fi Parintele Protoiereu Gheorghe Coltea - Parohul Bisericii din localitatea Moieciu de Jos, din frumosul tinut romanesc al Branului si, totodata, Protopop de Bran - Zarnesti din judetul Brasov, care va vorbi despre "Parinti nevoitori, imbunatatiti si deosebiti care au vietuit in Muntii Bucegi din Carpatii nostri" ...

Dupa cum puteti observa, seria intalnirilor si momentelor duhovnicesti organizate de Parohia noastra continua, si in acest nou an, cu alti invitati si alte subiecte, mult folositoare noua, tuturor participantilor, care avem ocazia supunerii acestor teme spirituale, unei vii si eficiente dezbateri, prin realizarea si articularea unui dialog sincer, consistent si pertinent...Asadar, va asteptam pe toti, cu multa bucurie, la aceste manifestari, organizate, din suflet si cu mult suflet, caci prezenta dumneavoastra ne confera indiciul si ne da raspunsul ca ceea ce organizam este bine venit, mult folositor sau nu...Acest mesaj poate fi transmis mai departe, spre a fi informate si pentru a participa si alte persoane interesate...Celelalte actiuni spirituale si seri duhovnicesti vor avea loc, dupa cum urmeaza:

- Luni - 09.11.2015, orele 18,00 va avea loc intalnirea spirituala si seara duhovniceasca cu tema: "Familia crestina contemporana - modele, repere, idealuri"... In cadrul careia vor angaja un dialog viu, special si deosebit invitatii nostri, adica Domnul Prof. Univ. Dr. Pavel Chirila - Directorul Centrului Medical "Naturalia" din Bucuresti si Domnul Bogdan Stanciu - Presedintele Asociatiei "Pro Vita" - Filiala Bucuresti.

- Duminica - 15.11.2015, orele 18,00 va avea loc intalnirea spirituala si dezbaterea duhovniceasca cu tema: "Invatatura despre Pocainta la Sfantul Ioan Gura de Aur", in cadrul careia va participa, in calitate de invitat special, Parintele Conf. Univ. Dr. Gheorghe Holbea - Prodecanul Facultatii de Teologie Ortodoxa "Iustinian Patriarhul" din Bucuresti.

- Luni - 16.11.2015, orele 18,00 se va desfasura seara duhovniceasca cu tema: "Cateva incursiuni in viata, opera si activitatea bisericeasca a Fericitului intru pomenire Iustinian Marina - Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane in perioada 1948 - 1977" sustinuta de catre Parintele Prof. Dr. Mihai Spatarelu - Parohul Bisericii "Pitar Mos" din Bucuresti.

- Luni - 23.11.2015, orele 09,00 dimineata, se va savarsi Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie in cinstea si spre pomenirea Sf. Cuv. Antonie de la Iezerul Valcii - Unul dintre Sfintii Ocrotitori ai Bisericii noastre iar in dupa amiaza ori seara aceleiasi zile, la orele 18,00, va avea loc intalnirea de suflet cu Parintele Nicolae Tanase de la Parohia Valea Plopului, judetul Prahova, care ne va vorbi despre "Mucenicie, jertfa si iubire desavarsita in famila crestina de astazi".

- Sambata - 05.12.2015, orele 17,00, in cadrul Sfintei Slujbe de Priveghere, a Vecerniei si a Litiei, oficiate in cinstea Praznuirii "Sf. Ier. Nicolae - Arhiepiscopul Mirelor Lichiei" - Patron Spiritual al Bisericii noastre, va avea loc un frumos si bogat concert de colinde, sustinut de catre grupul de tineri, imbracati in port popular autentic romanesc - membri ai Asociatiei "Traditia Romaneasca" - fiind condusi si indrumati de catre Parintele Vladimir Alexa.

- Duminica - 06.12.2015, orele 09,00, va fi savarsita Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie, cu prilejul binecuvantat al hramului parohiei noastre, iar de la orele 11,00 va avea loc un alt frumos si generos concert de colinde, sustinut de catre mai multe grupuri de elevi de la Scolile Gimnaziale nr. 82 si 149 din cartierul nostru - Titan, al sectorului 3 al capitalei.

- Luni - 07.12.2015 orele 18,00, va avea loc ultima seara/dezbatere si activitate/actiune duhovniceasca din acest an, in cadrul careia va fi invitat special Parintele Prof. Dr. Mihail Milea - Presedintele Fundatiei "Sf. Sava din Buzau", care va vorbi despre "Misiunea Bisericii noastre astazi, pentru (re)increstinarea tinerilor si familiilor tinere din societatea noastra, romaneasca, contemporana, atunci cand si acolo unde cazul"...Prin urmare, va asteptam, cu multa dragoste si (cu) multa bucurie duhovniceasca, la toate aceste evenimente si manifestari spiritual - duhovnicesti, organizate de catre si in cadrul comunitatii noastre parohiale!...Dumnezeu sa ne ajute, in continuare, tuturor, in tot lucrul cel bun! Amin!...

Cu aleasa pretuire, in numele Comitetului Organizatoric, Dr. Stelian Gombos.Biserica