Seara duhovniceasca cu Domnul Prof. Univ. Dr. Pavel Chirila

Adaugat : 03 Noiembrie 2015

Parohia "Sf. Cuv. Antonie cel Mare" din cartierul bucurestean Titan, str. Jean Steriadi nr. 19/A, sector 3, Bucuresti, are deosebita placere de a va invita la o alta (noua) seara duhovniceasca...

Evenimentul va avea loc in ziua de luni - 09.11.2015, orele 18,00, la biserica mai sus mentionata...

Cu alte cuvinte, in ziua de luni - 09.11.2015, orele 18,00 va avea loc intalnirea spirituala si dezbaterea duhovniceasca cu tema: "Familia crestina contemporana - modele, repere, idealuri"... In cadrul careia vor angaja un dialog viu, special si deosebit invitatii nostri, adica Domnul Prof. Univ. Dr. Pavel Chirila - Directorul Centrului Medical "Naturalia" din Bucuresti si Domnul Bogdan Stanciu - Presedintele Asociatiei "Pro Vita" - Filiala Bucuresti.

Dupa cum puteti observa, seria intalnirilor si momentelor duhovnicesti organizate de Parohia noastra continua, si in acest nou an, cu alti invitati si alte subiecte, mult folositoare noua, tuturor participantilor, care avem ocazia supunerii acestor teme spirituale, unei vii si eficiente dezbateri, prin realizarea si articularea unui dialog sincer, consistent si pertinent...

Asadar, va asteptam pe toti, cu multa bucurie, la aceste manifestari, organizate, din suflet si cu mult suflet, caci prezenta dumneavoastra ne confera indiciul si ne da raspunsul ca ceea ce organizam este bine venit, mult folositor sau nu...

Acest mesaj poate fi transmis mai departe, spre a fi informate si pentru a participa si alte persoane interesate...Sincera, duhovniceasca si binecuvantata initiativa...

Pentru ca ne aflam in Anul Comemorativ - Omagial inchinat Marilor Parinti de Suflete si Pastori Spirituali sau Duhovnicesti, ne-am gandit si hotarat ca in cadrul si la nivelul comunitatii noastre parohiale - ai carei Ocrotitori Spirituali si Duhovnicesti sun Sfintii: Nicolae al Mirelor Lichiei, Antonie cel Mare si Antonie de la Iezerul Valcii, sa organizam, sa realizam si sa oficiem Slujba Pomenirii sau a Parastasului pentru iertarea pacatelor si asezarea lor cu dreptii si cu alesii lui Dumnezeu, a tuturor Marilor Parinti Duhovnicesti ai Poporului nostru Stramosesc si Neamului nostru Romanesc, trecuti la vesnicele lacasuri si mutati in viata cea netrecatoare si fara de sfarsit!...

Acest eveniment si moment sacramental - liturgic dorim a fi celebrat in ziua de pomenire a mortilor, din aceasta toamna, adica in ziua de sambata - 07.11.2015, orele 09,00, dupa savarsirea Sfintei si Dumnezeiestii Liturghii, cand va avea loc slujba de pomenire a tuturor repausatilor nostri!...Prin urmare, va asteptam pe toti cei care aveti evlavie, admiratie, pretuire si recunostinta fata de Marii nostri Parinti Sufletesti, sa ne fiti atunci impreuna partasi acestei actiuni si activitati, comemorative, omagiale si, mai ales, spirituale si duhovnicesti!...

Invitatie la pelerinaj la Manastirea Frasinei - judetul Valcea - 13.11.2015 - 14.11-2015... Cu ajutorul lui Dumnezeu dorim si intentionam ca in zilele de 13 si 14 noiembrie 2015, sa plecam, din nou, in pelerinaj la Manastirea Frasinei din judetul Valcea, asa dupa cum procedam, de fiecare data, la inceputul sau in cadrul sfintelor posturi de peste an!...Prin urmare, si de aceasta data, plecarea noastra va avea loc in ziua de vineri - 13.11.2015, orele 17,00 din statia de metrou 1 Decembrie 1918 (Piata Trapezului), iar intoarcerea va fi in cursul zilei de sambata - 14.11.2015, orele 12,00, dupa Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie!...

Asadar, in vederea unei bune organizari, va rog frumos sa-mi spuneti pana, cel tarziu, in ziua de luni - 09.11.2015, cate persoane si care anume doriti sa mergeti/participati in acest pelerinaj, cu alte cuvinte, cati barbati, pentru a sti de cate locuri si de cate masini avem nevoie!...Totodata, va rog frumos sa-mi comunicati care anume si cati anume doriti sa mergeti cu masinile proprii/personale!...

De asemenea, doresc sa va (mai) aduc la cunostinta ca in locul sau in numele persoanelor care nu pot merge, fie barbati fie, mai ales, femei, putem duce noi pomelnicele, asezate in plic inchis si pe care sa mi le dati mie, pana cel tarziu in ziua de luni - 09.11.2015; de asemenea putem lua cu noi si duce acolo si cateva prinoase, adica alimente neperisabile cum ar fi: zahar, ulei, otet, faina, malai si gris...

Acestea fiind zise, vreau sa (mai) precizez faptul ca acolo vom participa cu totii la Sfintele Slujbe, nocturne si diurne, care sunt oficiate potrivit tipicului aghiorit si randuielii athonite; totodata vom putea sta de vorba cu diferiti Parinti Duhovnicesti ai Manastirii, cum ar fi Parintii Ioachim si Ioanichie!...

Celelalte actiuni/activitati spirituale si seri duhovnicesti vor avea loc, dupa cum urmeaza:

- Duminica - 15.11.2015, orele 18,00 va avea loc intalnirea spirituala si dezbaterea duhovniceasca cu tema: "Invatatura despre Pocainta la Sfantul Ioan Gura de Aur", in cadrul careia va participa, in calitate de invitat special, Parintele Conf. Univ. Dr. Gheorghe Holbea - Prodecanul Facultatii de Teologie Ortodoxa "Iustinian Patriarhul" din Bucuresti.

- Luni - 16.11.2015, orele 18,00 se va desfasura seara duhovniceasca cu tema: "Cateva incursiuni in viata, opera si activitatea bisericeasca a Fericitului intru pomenire Iustinian Marina - Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane in perioada 1948 - 1977" sustinuta de catre Parintele Prof. Dr. Mihai Spatarelu - Parohul Bisericii "Pitar Mos" din Bucuresti.

- Luni - 23.11.2015, orele 09,00 dimineata, se va savarsi Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie in cinstea si spre pomenirea Sf. Cuv. Antonie de la Iezerul Valcii - Unul dintre Sfintii Ocrotitori ai Bisericii noastre iar in dupa amiaza ori seara aceleiasi zile, la orele 18,00, va avea loc intalnirea de suflet cu Parintele Nicolae Tanase de la Parohia Valea Plopului, judetul Prahova, care ne va vorbi despre "Mucenicie, jertfa si iubire desavarsita in famila crestina de astazi".

- Sambata - 05.12.2015, orele 17,00, in cadrul Sfintei Slujbe de Priveghere, a Vecerniei si a Litiei, oficiate in cinstea Praznuirii "Sf. Ier. Nicolae - Arhiepiscopul Mirelor Lichiei" - Patron Spiritual al Bisericii noastre, va avea loc un frumos si bogat concert de colinde, sustinut de catre grupul de tineri, imbracati in port popular autentic romanesc - membri ai Asociatiei "Traditia Romaneasca" - fiind condusi si indrumati de catre Parintele Vladimir Alexa.

- Duminica - 06.12.2015, orele 09,00, va fi savarsita Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie, cu prilejul binecuvantat al hramului parohiei noastre, iar de la orele 11,00 va avea loc un alt frumos si generos concert de colinde, sustinut de catre mai multe grupuri de elevi de la Scolile Gimnaziale nr. 82 si 149 din cartierul nostru - Titan, al sectorului 3 al capitalei.

- Luni - 07.12.2015 orele 18,00, va avea loc ultima seara/dezbatere si activitate/actiune duhovniceasca din acest an, in cadrul careia va fi invitat special Parintele Prof. Dr. Mihail Milea - Presedintele Fundatiei "Sf. Sava din Buzau", care va vorbi despre "Misiunea Bisericii noastre astazi, pentru (re)increstinarea tinerilor si familiilor tinere din societatea noastra, romaneasca, contemporana, atunci cand si acolo unde cazul"...

Prin urmare, va asteptam, cu multa dragoste si (cu) multa bucurie duhovniceasca, la toate aceste evenimente si manifestari spiritual - duhovnicesti, organizate de catre si in cadrul comunitatii noastre parohiale!...Dumnezeu sa ne ajute, in continuare, tuturor, in tot lucrul cel bun! Amin!...

Cu aleasa pretuire, in numele Comitetului Organizatoric,

Dr. Stelian Gombos.