Seară duhovnicească

Adaugat : 05 Septembrie 2016

Invitaţie - la o altă (nouă) seară duhovnicească - Luni - 19.09.2016, orele 19,00...

Parohia "Sf. Cuv. Antonie cel Mare" din cartierul bucureştean Titan, str. Jean Steriadi nr. 19/A, sector 3, Bucureşti, are deosebita plăcere de a va invita la o altă (nouă) seară duhovnicească, în toamna acestui acest an - 2016, care va avea loc în cadrul bisericii noastre...

Evenimentul va avea loc în ziua de luni - 19.09.2016, orele 19,00, când se va desfăşura întâlnirea spiritual - duhovnicească cu tema: "Despre tinereţe fără bătrâneţe...", susţinută de către invitatul nostru de onoare, în persoana Domnului Dr. Costion Nicolescu - Teolog, eseist şi publicist precum şi cercetător la Muzeul Ţăranului Român (MTR) din Bucureşti.

Celelalte (două)acţiuni/activităţi spirituale şi seri duhovniceşti vor avea loc, după cum urmează:

Luni - 26.09.2016, orele 18,00, va avea loc întâlnirea spirituală şi seara duhovnicească cu tema: "Despre tinerii de azi şi relaţia lor cu familia creştină contemporană în faţa provocărilor lumii actuale", invitat de onoare fiind Părintele Nicolae Tănase de la Parohia Valea Plopului, judeţul Prahova.

Luni - 10.10.2016, orele 18,00, va avea loc întâlnirea spirituală şi seara duhovnicească cu tema: "Biserica şi destinul neamului nostru românesc în context actual", invitat de onoare fiind Părintele Protoiereu Gheorghe Colţea - Parohul Bisericii Ortodoxe din localitatea Moeciu de Jos şi Propopopul de Bran - Zărneşti, din judeţul Braşov.

După cum puteţi observa, seria întâlnirilor şi momentelor duhovniceşti organizate de Parohia noastră continuă, şi în toamna acestui an - 2016, cu alţi invitaţi şi alte subiecte, mult folositoare nouă, tuturor participanţilor, care avem ocazia supunerii acestor teme spirituale, unei vii şi eficiente dezbateri, prin realizarea şi articularea unui dialog sincer, consistent şi pertinent...

Aşadar, vă aşteptăm pe toţi, cu multă bucurie, la aceste manifestări, organizate, din suflet şi cu mult suflet, căci prezenţa dumneavoastră ne conferă indiciul şi ne dă răspunsul că ceea ce organizăm este binevenit, mult folositor sau nu...

Acest mesaj poate fi transmis mai departe, spre a fi informate şi pentru a participa şi alte persoane interesate...

Dumnezeu să ne ajute, în continuare, tuturor, în tot lucrul cel bun! Amin!...

Cu aleasă preţuire şi deosebită consideraţie, în numele Comitetului Parohial Organizatoric,

Stelian Gomboş