Scrisoare de felicitare

Adaugat : 18 Iulie 2016

Stimate si Draga Frate intru Hristos Domnul Stelian Gombos,

Da-mi voie sa ma adresez in felul acesta, mai putin protocolar si oficial si mai mult parintesc si prietenesc, cu intentia si dorinta de a te felicita, in mod deosebit, pe fratia ta, de asemenea, si intreaga conducere bisericeasca a parohiei si comunitatii in cadrul careia dumneata organizezi atat de frumoase actiuni si activitati, asa dupa cum eu personal le-am vazut, accesand pagina web a bisericii voastre, fapt ce m-a incantat foarte mult, eu cunoscandu-te de atat de multi ani (chiar asa: oare cati ani or mai fi de cand ne cunoastem si cati oare de cand nu ne-am mai intalnit si vazut?)

Totodata, vreau sa-l felicit si pe Parintele Paroh Daniel Goga, precum si pe celalalt parinte conslujitor, pentru deschiderea si amabilitatea sau disponibilitatea de colabora in vederea bunei organizari a tuturor acestor frumoase manifestari spirituale si evenimente duhovnicesti, care, presupun ca necesita un efort sustinut, depus de catre fratia ta!

Cred ca acolo, la fratiile voastre, s-a inteles foarte bine si tare corect ce importanta si contributie majora are laicatul ortodox in slujirea, propovaduirea si marturisirea Bisericii - care nu este doar a episcopilor si preotilor ci si a credinciosilor mireni, deci a tuturor dreptmaritorilor crestini!

Altfel spus, din acest punct de vedere, voi sunteti si formati o parohie model!

Chiar vreau sa va recunosc si sa va marturisesc faptul ca unele actiuni organizate de catre fratia ta si de catre voi acolo ne-au ajutat si inspirat si pe noi aici, in dezvoltarea si derularea unor activitati asemanatoare, similare!

Va doresc, asadar, fratiei tale, parintilor slujitor si intregii comunitati parohiale de acolo, mult spor, in continuare, in toata lucrarea cea buna si bineplacuta lui Dumnezeu, alese realizari, indiferent de piedicile sau obstacolele pe care va trebui sa le depasiti sau traversati, precum si deosebite implinirii in tot urcusul vostru duhovnicesc, spre slava lui Dumnezeu, bucuria si folosul duhovnicesc al oamenilor si mantuirea sufletelor voastre! Amin!

P.S. Te asteptam, intr-o vizita si excursie aici, la noi, dimpreuna cu intreaga ta familie!

Detroit - Michigan - USA - 15.07.2016

Cu dragoste, pace si binecuvantare, al vostru admirator + Dr. Nathaniel (Popp) -
Arhiepiscop de Detroit si al Episcopiei Americii Ortodoxa Romana.