Procesiune de traditie in Parohia "Sfantul Antonie cel Mare“ - Titan

Credinciosii din Capitala si din imprejurimi se vor putea inchina in perioada 19-26 septembrie la moastele Sfantului Cuvios Antonie de la Iezerul Valcii. Preafericitul Parinte Patriarh Daniel a acordat inalta binecuvantare Preacucernicului Preot Paroh Daniel Goga, de la Parohia Sfantul Antonie cel Mare, Sfantul Antonie de la Iezerul Valcii si Sfantul Ierarh Nicolae (Protopopiatul 3 Capitala) pentru a aduce in procesiune racla cu moastele Sfantului Antonie de la Iezerul Valcii.

Prin rezolutia  nr. 8.881/2013, s-a mai hotarat:
1.   Racla cu moastele Sfantului Antonie de la Iezerul Valcii va fi depusa spre inchinare in biserica parohiala si nu va fi scoasa in procesiune in afara locasului de cult;
3.  Acordarea inaltei binecuvantari Preacucernicului Preot Daniel Goga pentru organizarea - prin Agentia Basilica Tremei - a unui pelerinaj la Schitul Iezer (Arhiepiscopia Ramnicului), joi, 19 septembrie 2013;
4.   Acordarea inaltei binecuvantari urmatorilor clerici, din afara Parohiei, pentru a participa la pelerinajul din 19 septembrie 2013 si la slujbele ce se vor savarsi in biserica parohiala, in perioada 19-26 septembrie 2013:
- Preacuviosul Ieromonah Tit Moldoveanu, Manastirea Crasna;
- Preacucernicul Preot Paroh loan Sache, Parohia Sfintii Apostoli, Protopopiatul 3 Capitala;
- Preacucernicul Preot Sebastian Gabor, inspector eparhial in cadrul Arhiepiscopiei Bucurestilor, Sectorul bunuri imobile bisericesti;
5.   Racla cu sfintele moaste va fi insotita de o delegatie de 6 maici de Ia Schitul Iezer (Arhiepiscopia Ramnicului), care vor fi cazate intr-un arhondaric construit in curtea bisericii;
6.   Evenimentul va fi mediatizat prin Centrul de Presa Basilica al Patriarhiei Romane;
7. Pana in data de 11 octombrie 2013, Preacucernicul Preot Daniel Goga va transmite un raport Centrului eparhial, pentru informarea Chiriarhului cu privire la desfasurarea evenimentului.