Perioada Triodului in Biserica Ortodoxa

Adaugat : 18 Septembrie 2013

Incepand de duminica, 24 februarie 2013, Biserica Ortodoxa intra intr-o noua perioada liturgica, numita Triod.

Aceasta este una dintre cele trei mari perioade liturgice ale anului bisericesc alaturi de perioadele Penticostarului si Octoihului.

Triodul tine 10 saptamani, de la Duminica Vamesului si a Fariseului pana la Duminica Pastilor. Primele trei saptamani reprezinta o vreme de pregatire pentru perioada Postului Mare, iar restul de sapte saptamani este chiar postul propriu-zis, vremea de pocainta, post si rugaciune ce se încheie cu Saptamana Mare sau Saptamana Patimilor Domnului nostru Iisus Hristos.

Specific acestei perioade este cartea cu acelasi nume - Triod - din care se vor face toate slujbele Bisericii. Triodul - cartea de cult, cuprinde cantarile, citirile si regulile tipiconale din perioada liturgica a Triodului. Denumirea cartii provine de la numarul odelor (cantarilor) din canoanele utreniei acestei perioade. Spre deosebire de canoanele cuprinse in Octoih si Minei, formate din opt (noua) ode, in Triod sunt numai trei.

In prima saptamana din Triod nu se posteste

In prima saptamana din perioada Triodului nu se posteste. Aceasta randuiala este prevazuta in Biserica noastra ca o pregatire treptata pentru vremea Postului cel Mare. Asadar, miercuri si vineri din aceasta saptamana nu sunt zile de post si sunt insemnate in calendar cu harti. Saptamana a doua este una obisnuita, cu postire miercurea si vinerea, iar cea de-a treia saptamana a Triodului, care precede intrarea in perioada Postului Mare, este cunoscuta ca Saptamana branzei, atunci fiind dezlegare la lapte, branza, oua si peste in toate zilele, inclusiv miercurea si vinerea.

Postul Sfintelor Pasti

Postul Sfintelor Pasti incepe in lunea care urmeaza dupa Duminica Izgonirii lui Adam din rai. Prima si a doua zi din acest post sunt aliturgice. In primele patru zile din acest post si in joia din saptamana a V a se adauga Canonul Sfantului Andrei Criteanul.

Saptamana Sfintelor Patimi incepe in Duminica Floriilor. In toate zilele acestei saptamani se savarsesc Deniile.

Sfintele Pasti sunt sarbatorile anul acesta pe 5 mai.