Pelerinaj in Sf. Munte Athos - Grecia

Adaugat : 05 Februarie 2015

Pelerinaj in Sf. Munte Athos - Grecia - in perioada 27.04.2015 - 02.05.2015...


In perioada 27.04.2015 - 02.05.2015, cu ajuorul lui Dumnezeu, intentionam sa organizam, in cadrul si la nivelul parohiei noastre, urmatorul pelerinaj in Grecia - Thessalonic si Sf. Munte Athos, fiind cel mult noua persoane (barbati), si avand itinerarul de mai jos:


Luni - 27.04.2015, orele 5,00 dimineata, vom pleca de la Biserica noastra parohiala "Sf. Cuv. Antonie cel Mare" din cartierul bucurestean Titan, pe urmatorul traseu: Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Lukovit (pauza pentru micul dejun) - Sofia - Manastirea "Sf. Ioan" Rilla - Promachon - Serres - Thessalonic - unde vom vizita obiectivele bisericesti principale si ne vom caza la Hotelul Pellas, din centrul orasului.

Marti - 28.04.2015, orele 6,00 dimineata, vom pleca spre Ouranopolis, unde vom ridica viza pentru Sf. Munte (diamonitirion), vom lasa masina acolo, in parcare, si ne vom imbarca pe vaporul "Axion Estin" pentru a ajunge la Dafni - Portul Sf. Munte Athos. De aici vom pleca la Manastirea Vatopedu, unde ne vom caza in aceasta noapte.

Miercuri - 29.04.2015, vom pleca, in circuit, de la Manastirea Vatopedu, spre Schitul "Sf. Ilie", Manastirile Pantocrator si Stavronikita, Schitul "Sf. Andrei" si Schitul Romanesc "Sf. Gheorghe" Kapsala - unde vom servi masa de pranz. Vom continua itinerarul cu vizitarea Manastirilor: Protaton, Koutlumus, Iviron, Filoteu, Karakalu si Marea Lavra, urmand a ajunge si a ne caza, in cea de-a treia noapte, la Schitul Romanesc Prodromu.

Joi - 30.04.2015, vom pleca spre Manastirea "Sf. Pantelimon" Rousikon - unde vom ramane si ne vom caza in cea de-a patra noapte.

Vineri - 01.05.2015, la pranz, vom iesi din Sf. Munte Athos, trecand, din nou, prin Ouranopolis, dupa care, pe drumul catre Thessalonic, vom vizita Manastirile "Sf. Cuv. Anastasia" - vindecatoarea de boli si "Sf. Cuv. Paisie Aghioritul" de la Sourotti, dupa care vom ajunge la Thessalonic, unde vom vizita centrul istoric, cultural si comercial al orasului.

Sambata - 02.05.2015, dimineata la prima ora (cel tarziu 7,00), ne vom intoarce spre casa, adica spre Bucuresti.

Costurile, cheltuielile necesare/persoana sunt de maxim 300 E, unde sunt incluse cheltuielile de drum, cazarea in Thessalonic precum si viza de intrare in Sf. Munte Athos (diamonitirion), la care se adauga pretul circuitului din Sf. Munte si celelalte costuri cu microbusele Sf. Munte Athos.

In functie de timpul disponibil vom incerca sa (mai) vizitam (si) Manastirile Xiropotamou, Xenofont si Dochiariu - care se afla, la intoarcere, in drumul nostru, spre iesirea din Sf. Munte Athos.

Pomelnice putem lasa, in limba romana, la Schiturile Romanesti "Sf. Gheorghe" Kapsala si Prodromu.

De cuvinte si sfaturi duhovnicesti (inclusiv spovedanie/marturisirea si dezlegarea pacatelor), ne putem bucura la Schitul Romanesc Prodromu.

Pana cel tarziu luni - 23.02.2015, trebuie definitivata/finalizata lista pelerinilor, pentru a incepe demersurile pentru obtinerea rezervarilor, cazarilor si invitatiilor, in vederea obtinerii vizelor/diamonitirion.

Imediat, dupa aceea, trebuie sa-mi transmiteti, prin e-mail, copie dupa cartile de identitate sau pasapoarte.

Acestea fiind zise, tinem si pastram legatura, rugandu-ne Maicii Domnului, sa avem parte de un pelerinaj, frumos, rodnic si binecuvantat!...

Bucuresti - 05.02.2015

Doamne ajuta!

Cu aleasa pretuire si deosebita consideratie, Stelian Gombos.