O propunere, o recomandare sau o sugestie sincera

Adaugat : 01 Octombrie 2014

In urma demersurilor facute si a diferitelor discutii avute, cu privire la aducerea Moastelor Sf. Cuv. Antonie de la Iezerul Valcii, asa dupa cum am mentionat si in interventia mea, avuta in cadrul sedintei de consiliu parohial din data de 30.09.2014, eu consider ca ar fi binevenit daca intreaga comunitate bisericeasca/parohiala sau toti cei care au evlavie la Sfantul Cuv. Antonie de la Iezerul Valcii, desigur cu binecuvantarea Preotului Paroh sau al Parintelui Duhovnic, s-ar ruga si ar posti, pe parcursul saptamanii viitoare, adica in perioada 05 - 12.10.2014, in mod special, pentru implinirea si (de)savarsirea acestui demers: a aducerii, si in acest an aniversar - jubiliar, a Cinstitelor Sale Moaste la Biserica/Parohia noastra, cat mai curand posibil, spre bucuria noastra, a tuturor, precum si a tuturor credinciosilor nostri!...

In mod concret va propun ca in fiecare zi sa fie rostit, cu toata evlavia, Acatistul Sfantului Cuv. Antonie de la Iezerul Valcii, parcurgand, asa dupa cum spuneam, saptamana urmatoare, in post si rugaciune, in mod concret dar discret, in vederea atingerii acestui maret, sfant si nobil scop al nostru!...

Eu personal, am convingerea ferma si incredintarea deplina, ca Sfantul Cuv. Antonie va (re)veni in mijlocul nostru abia atunci cand il vom dori, chema si invoca cu adevarat, adica intr-un mod serios, responsabil, constient, autentic si plin de cucernicie!...

Sfinte Cuvioase Antonie, roaga-te lui Dumnezeu pentru noi, pacatosii si umilii tai fii, credinciosi!...

Dumnezeu si Sf. Cuv. Antonie sa ne binecuvinteze, sa ne pazeasca si sa ne poarte, neincetat, de grija! Amin!...

Doamne ajuta!

Bucuresti - 01.10.2014

Cu aleasa pretuire si cu toata dragostea in Hristos Damnul, Stelian Gombos.