O alta fapta buna, (de)savarsita acum, in postul Nasterii Domnului

Adaugat : 18 Noiembrie 2014

In dupa amiaza zilei de luni - 17.11.2014, la sesizarea mea, potrivit careia la Manastirea Tariceni ar fi nevoie de un set nou de sfinte vase liturgice, Domnul Gheorghe Bumbac - consilier al parohiei noastre si apropiat al Manastirii Tariceni din judetul Calarasi, a avut initiativa de a organiza, in acest sens, o colecta, pentru a putea achizitiona respectivul set de vase, pentru nevoile sacramental - liturgice ale acestui sfant asezamant monahal...

Nici mai mult, nici mai putin, intr-o singura zi, o singura persoana - care, in virtutea discretiei totale si a smereniei crestinesti autentice doreste sa-si pastreze anonimatul, cu alte cuvinte o credincioasa a bisericii noastre a oferit toata suma necesara achizitionarii acestui set de sfinte vase bisericesti!...
Cu adevarat, mare este Dumnezeu si alesii - slujitorii Sai, stiuti si nestiuti de catre noi, oamenii, semenii lor...

Prin urmare, zis si facut: in cursul dupa amiezii de ieri - luni - 17.11.2014, am fost un grup de patru persoane - consilieri parohiali de la biserica noastra: George Ivascu, Gheorghe Bumbac, Ion Dinca si Stelian Gombos, sa cumpram setul de sfinte vase...

Astfel ne-a ajutat Bunul Dumnezeu incat nu doar ca ne-au ajuns banii (suma de 800 lei) ci chiar ne-au mai ramas, asa incat am mai cumparat si o frumoasa cadelnita si o cruce din lemn, pentru binecuvantare!...

Imediat dupa aceea am plecat direct sa ducem lucrurile respective, oferindu-le si daruindu-le la fata locului, obstii monahale, condusa de catre Parintele Protosinghel Pahomie Buruiana...

Vreau sa va subliniez faptul ca, la fel ca data trecuta, bucuria a fost extraordinara, imposibil de cuprins in cateva cuvinte...

Am simtit si perceput, si in aceste momente, o stare deosebita, inaltatoare si mult folositoare, din punct de vedere spiritual - duhovnicesc!....

Trebuie sa mai facem, sa mai repetam asemenea fapte si gesturi, cu adevarat crestinesti si duhovnicesti, spre Slava lui Dumnezeu, cinstirea Maicii Domnului, pretuirea Sfintilor si binecuvantarea, rodnica si imbelsugata, a dreptmaritorilor nostri crestini!....

Sa stiti ca, pana la urma, sunt niste gesturi simple si sincere, insa de o mare valoare si insemnatate, atat pentru cei care le initiaza, organizeaza, coordoneaza si supravegheaza cat si pentru vietuitorii si ostenitorii acestor sfinte asezaminte calugaresti, care, si ei ca oameni, au mare nevoie de incurajarea, imbarbatarea, implicarea si sustinerea noastra, pentru a nu se descuraja sau dispera in momentele delicate, de cumpana, ispita sau incercare, caci faptul ca traiesc in asemenea locuri, vremuri si conditii, acolo, este un lucru ce provoaca, sau ar trebui sa provoace,toata pretuirea, recuostinta si admiratia noastra!...

Slava lui Dumnezeu pentru toate, cinste initiatorilor, apreciere organizatorilor si mult curaj (supra)vietutorilor acestui sfant asezamant monahal, asezat intre lunci, dealuri si lacuri, in campul intins din inima Baraganului nostru romanesc!...

Dumnezeu sa ne ajute, sa ne binecuvinteze si sa ne poarte de grija tuturor, in continuare, pana la sfarsitul vietii noastre pamantesti! Amin!...

P.S. Mai sunt dator, in aceste moemente, cu un gand de aleasa gratitudine si deosebita recunostinta, conducerii Agentiei de stiri "Lacasuri Ortodoxe", care ne gazduieste, cu multa disponibilitate si generozitate, atat in cadrul festivalului de film FAO 2014, cat si in cadrul rubricilor sale de stiri, prezentand si promovand evenimentele, faptele si serile duhovnicesti, organizate de catre parohia noastra!...

Personal, va multumesc in mod deosebit pentru tot, felicitandu-va pentru tot ceea ce faceti, cu atata profesionalism si determinare, si dorindu-va sa aveti parte, in continuare, de mult succes, mult spor si multe impliniri duhovnicesti!...

Doamne ajuta!

Cu toata admiratia si aleasa recunostinta, pentru tot si pentru toate, Stelian Gombos.