Invitatie la unul din hramurile bisericii noastre si la o alta (noua) seara duhovniceasca

Adaugat : 20 Noiembrie 2015

Parohia "Sf. Cuv. Antonie cel Mare" din cartierul bucurestean Titan, str. Jean Steriadi nr. 19/A, sector 3, Bucuresti, are deosebita placere de a va invita la unul din hramurile bisericii noastre inchinat pomenirii si praznuirii Sf. Cuv. Antonie de la Iezerul Valcii, pe care-l cinstim, in mod deosebit, in fiecare an la data de 23 noiembrie, la intalnirea cu moastele Sf. Ier. Ioan Gura de Aur, precum si la o alta (noua) seara duhovniceasca...

- Prin urmare, în ziua de duminica - 22.11.2015, orele 17,00 vor fi oficiate Slujba Vecerniei si a Litiei, in cadrul Privegherii.

- Luni - 23.11.2015, orele 09,00 dimineata, se va savarsi Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie in cinstea si spre pomenirea Sf. Cuv. Antonie de la Iezerul Valcii - Unul dintre Sfintii Ocrotitori ai Bisericii noastre iar in dupa amiaza ori seara aceleiasi zile, la orele 18,00, va avea loc intalnirea de suflet cu Parintele Nicolae Tanase de la Parohia Valea Plopului, judetul Prahova, care ne va vorbi despre "Mucenicie, jertfa si iubire desavarsita in famila crestina de astazi".

Celelalte actiuni/activitati spirituale si seri duhovnicesti vor avea loc, dupa cum urmeaza:

- Joi - 26.11.2015, orele 18, la sediul Asociatiei Culturale "Romania in Lume" din Str. Plantelor nr. 27, sector 2, Bucuresti, va avea loc dubla lansare a urmatoarelor doua carti, semnate de catre Stelian Gombos - "Minunat este Domnul Dumnezeu in tot lucrul mainilor Sale - Culegere de articole, eseuri si studii" precum si "Impartasiri Spirituale".

- Sambata - 05.12.2015, orele 17,00, in cadrul Sfintei Slujbe de Priveghere, a Vecerniei si a Litiei, oficiate in cinstea Praznuirii "Sf. Ier. Nicolae - Arhiepiscopul Mirelor Lichiei" - Patron Spiritual al Bisericii noastre, va avea loc un frumos si bogat concert de colinde, sustinut de catre grupul de tineri, imbracati in port popular autentic romanesc - membri ai Asociatiei "Traditia Romaneasca" - fiind condusi si indrumati de catre Parintele Vladimir Alexa.

- Duminica - 06.12.2015, orele 09,00, va fi savarsita Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie, cu prilejul binecuvantat al hramului parohiei noastre, iar de la orele 11,00 va avea loc un alt frumos si generos concert de colinde, sustinut de catre mai multe grupuri de elevi de la Scolile Gimnaziale nr. 82 si 149 din cartierul nostru - Titan, al sectorului 3 al capitalei.

- Luni - 07.12.2015 orele 18,00, va avea loc ultima seara/dezbatere si activitate/actiune duhovniceasca din acest an, in cadrul careia va fi invitat special Parintele Prof. Dr. Mihail Milea - Presedintele Fundatiei "Sf. Sava din Buzau", care ne va adresa "Cuvant duhovnicesc despre iubirea de Dumnezeu si dragostea de patrie - cele două aripi ale sufletului romanesc"...

Asadar, va asteptam, cu multa dragoste si (cu) multa bucurie duhovniceasca, la toate aceste evenimente si manifestari spiritual - duhovnicesti, organizate de catre si in cadrul comunitatii noastre parohiale!...

Acest mesaj poate fi transmis mai departe, spre a fi informate si pentru a participa si alte persoane interesate...Dumnezeu sa ne ajute, in continuare, tuturor, in tot lucrul cel bun! Amin!...

Cu aleasa pretuire, in numele Comitetului Organizatoric, Dr. Stelian Gombos.Biserica Sfantul Antonie - Titan