Invitatie la hramul bisericii noastre

Adaugat : 19 Noiembrie 2014

Parohia "Sf. Cuv. Antonie cel Mare si Sf. Cuv. Antonie de la Iezerul Valcii" din cartierul bucurestean Titan, str. Jean Steriadi nr. 19/A, sector 3, Bucuresti, are deosebita bucurie duhovniceasca de a va invita la momentele, activitatile, actiunile si evenimentele spirituale, organizate in perioada 21 - 24 noiembrie 2014, cu prilejul praznuirii unuia dintre hramurile bisericii noastre, inchinat pomenirii Sf. Cuv. Antonie de la Iezerul Valcii, care este sarbatorit anual, in ziua de 23 noiembrie...

In acest sens, va invitam sa fiti partasi, dimpreuna cu noi, la urmatoarele momente spirituale ale acestui binecuvantat praznic, dupa cum urmeaza:
Vineri - 21.11.2014, orele 10,00 va invitam sa luati parte la Sfanta Liturghie, inchinata Praznicului Intrarii in Biserica a Maicii Domnului.

In aceeasi zi, dupa amiaza, la orele 18,00 va invitam sa participati, dimpreuna cu noi, la seara duhovniceasca, in cadrul careia va fi invitat special Parintele Protos. Dr. Nectarie Petre - Staretul Manastirii Crasna, judetul Prahova, care va vorbi despre "Sfanta Taina a Spovedaniei sau Pocaintei în viata Bisericii. Locul, rolul si rostul ei în viata familiei crestine, contemporane, precum şi despre datoria crestinului de a-L marturisi pe Domnul Iisus Hristos - Euharistic, in societatea contemporana, secularizata".

Sambata - 22.11.2014, orele 17,00 va asteptam sa fiti dimpreuna partasi cu noi la Slujba Privegherii in cinstea Sf. Cuv. Antonie de la Iezerul Valcii si a Sf. Ier. Nectarie de Eghina, cand va fi oficiata Slujba Vecerniei Mari si a Litiei.

Duminica dimineata - 23.11.2014, orele 8,00 vor fi aduse in procesiune - pelerinaj la biserica noastra, Sfintele Moaste ale Sf. Ier. Nectarie de Eghina, de la Manastirea Radu Voda din Bucuresti, care vor ramane la biserica noastra, spre cinstire si inchinare, pe tot parcursul zilei de duminica, pana seara, la
orele 20,00, cand vor fi duse, inapoi, la Manastirea Radu Voda din Bucuresti.

Prin urmare, va asteptam sa fiti alaturi de noi, pe parcursul intregii zile, participand la Sfanta Liturghie, care se va savarsi incepand cu orele 10,00; la agapa crestina; iar dupa amiaza, incepand cu orele 17,00 la Slujba Paraclisului Sf. Ier. Nectarie de Eghina si apoi la Taina Sf. Maslu.

Luni - 24.11.2014, orele 18,00 va invitam sa luati parte, dimpreuna cu comunitatea noastra bisericeasca si parohiala, la seara duhovniceasca, in cadrul careia il vom avea ca invitat deosebit pe Parintele Nicolae Tanase de la Parohia Valea Plopului, judetul Prahova, care va vorbi despre "Jertfa muceniceasca a Sfinţilor Martiri Brancoveni - pilda autentica pentru familia crestina contemporana, spre dobandirea demnitatii, curajului si libertatii in Iisus Hristos".

In mare, acesta este programul sacramental - liturgic si spiritual - duhovnicesc al parohiei noastre, din aceasta binecuvantata perioada, prilejuita de praznuirea unuia dintre Sfintii si a unia dintre hramurile bisericii noastre - pomenirea Sf. Cuv. Antonie de la Iezerul Valcii.

Mai multe detalii, amanunte si informatii suplimentare puteti gasi in programul atasat precum si pe site-ul parohiei noastre Biserica Sfantul Antonie - Titan