Invitatie la cel de-al doilea hram al parohiei noastre

Adaugat : 03 Decembrie 2014

Parohia "Sf. Cuv. Antonie cel Mare" din cartierul bucurestean Titan, str. Jean Steriadi nr. 19/A, sector 3, Bucuresti, are deosebita bucurie sa va invite in ziua de vineri - 05.12.2014, orele 17,00, in cadrul Slujbei Vecerniei, Litiei si Privegherii, in cinstea praznuirii si pomenirii "Sf. Ier. Nicolae - Arhiepiscopul Mirelor Lichiei" - Unul dintre Ocrotitorii Spirituali ai Bisericii noastre, la un frumos si autentic concert de colinde sustinut de membrii Asociatiei cultural - spirituale "Traditia Romaneasca" - condusi de către Parintele Vladimir Alexa.

Tot atunci vor sustine un ales repertoriu de colinde, populare si traditionale romanesti, grupul de colindatori "Maria" din Parohia Ortodoxa Romana Veseus, judetul Alba - condusi de catre Parintele Dimitrie Popa.


Toti acesti tineri colindatori, imbracati in frumos port popular romanesc, dispun de un repertoriu bogat si rodnic, interpretand mai multe piese, preluate si prelucrate din tezaurul popular si traditional romanesc...

Prin urmare, va asteptam, cu multa dragoste si cu deosebita bucurie, la aceasta manifestare culturala si spirituala, organizata de catre, in cadrul si la nivelul comunitatii noastre parohiale, acum, in aceasta perioada binecuvantata a Postului Nasterii Domnului (Craciunul) - cand ne aflam in rastimpul cel mai potrivit, pentru initierea si organizarea unui asemenea eveniment duhovnicesc!...

A doua zi, adica sambata dimineata - 06.12.2014, incepand cu ora 9,00, va asteptam pe toti, cu multa dragoste si aleasa bucurie, la Slujba Hramului Bisericii noastre, incununanta cu savarsirea Sfintei Liturghii, in cadrul careia, incepand cu ora 11,00, vor colinda un grup de elevi de la Scoala nr. 149 din Bucuresti, iar incepand cu ora 12,00, ne vom bucura impreuna, cu totii, de agapa crestina, oferita de comunitatea noastra parohiala, in cinstea praznicului, pomenirii si hramului Sf. Ier. Nicolae - Arhiepiscopul Mirelor Lichiei - Unul dintre Ocrotitorii Spirituali ai Bisericii noastre...


Asadar, va asteptam pe toti, cu mult drag si cu aleasa bucurie!...
Doamne ajuta!


In numele Comitetului Organizatoric, Stelian Gombos.