Intalniri esentiale cu oameni ai harului

Adaugat : 05 Octombrie 2015

Parohia "Sf. Cuv. Antonie cel Mare" din cartierul bucurestean Titan, str. Jean Steriadi nr. 19/A, sector 3, Bucuresti, are deosebita placere de a va invita la o alta (noua) seara duhovniceasca...

Evenimentul va avea loc in ziua de luni - 12.10.2015, orele 19,00, la biserica mai sus mentionata...

Invitatul acestei manifestari şi dezbateri cu profund caracter duhovnicesc este Teologul, Scriitorul si Eseistul Costion Nicolescu - Cercetator la Muzeul Taranului Roman (MTR) din Bucuresti, care va angaja un dialog/dezbatere despre "Intalniri esentiale cu oameni ai harului care au ajuns sa fie sarea pamantului adica oameni ce dau sens vietii si care sunt, in fond, Sfintii de printre noi!"...

Dupa cum puteti observa, seria intalnirilor si momentelor duhovnicesti organizate de Parohia noastra continua, si in acest nou an, cu alti invitati si alte subiecte, mult folositoare noua, tuturor participantilor, care avem ocazia supunerii acestor teme spirituale, unei vii si eficiente dezbateri, prin realizarea si articularea unui dialog sincer, consistent si pertinent...

Asadar, va asteptam pe toti, cu multa bucurie, la aceste manifestari, organizate, din suflet si cu mult suflet, caci prezenta dumneavoastra ne confera indiciul si ne da raspunsul ca ceea ce organizam este bine venit, mult folositor sau nu...

Acest mesaj poate fi transmis mai departe, spre a fi informate si pentru a participa si alte persoane interesate...

De asemenea, in ziua de luni - 19.10.2015, orele 19,00 la aceeasi biserica, va avea loc intalnirea duhovniceasca cu tema: "Parintele Arhim. Roman Braga - marturisitor al lui Iisus Hristos in vremuri si locuri dificile" in cadrul careia va vorbi, in calitate de invitat, Parintele Lect. Univ. Dr. Jean Nedelea - Cadru Didactic la Facultatea de Teologie Ortodoxa "Iustinian Patriarhul" din Bucuresti.

Totodata, in ziua de luni - 02.11.2015, orele 18,00 va avea loc intalnirea duhovniceasca cu tema "Familia crestina - modele repere si idealuri" cand va angaja un viu dialog si o benefica dezbatere, pe aceasta tema, in calitate de invitat,Domnul Prof. Univ. Dr. Pavel Chirila - Directorul Centrului Medical "Naturalia" din Bucuresti.

Prin urmare, va asteptam, cu multa dragoste si (cu) multa bucurie duhovniceasca, la toate aceste evenimente si manifestari spiritual - duhovnicesti, organizate de catre si in cadrul comunitatii noastre parohiale!...


Doamne ajuta!

Cu aleasa pretuire, in numele Comitetului Organizatoric, Dr. Stelian Gombos.