Inca o fapta buna (de)savarsita de comunitatea noastra parohiala

Adaugat : 08 Octombrie 2014

Daca va (mai) aduceti aminte, exact in urma cu o saptamana apelam la bunavointa Parintilor slujitori si credinciosilor Bisericii noastre, in vederea strangerii sumei necesare pentru achizitionarea catorva obiecte de cult - Sfanta Evanghelie, cadelnita si cruce de binecuvantare - pentru folosul liturgic si duhovnicesc al Manastirii "Sfanta Treime" din localitatea Draganesti Vlasca, judetul Teleorman...
 
Zis si facut: duminica trecuta, la sfarsitul Sfintei Liturghii, la un singur cuvant/apel/indemn al Parintelui nostru Paroh Daniel Goga, s-au adunat toti banii necesari!...

Am fost, si sunt in continuare, impresionat de capacitatea de mobilizare si determinare a credinciosilor nostri, fapt ce arata implicarea responsabila, angajarea eficienta, vivacitatea consistenta si dinamismul concret si substantial al acestei comunitati bisericesti si parohiale, demne de laudat si chiar de invidiat!... 
 
Pentru care motiv va multumim, inca o data, din tot sufletul nostru, rugandu-l pe Dumnezeu sa va rasplateasca, inzecit si insutit, pentru toata dragostea, amabilitatea si disponibilitatea dumneavoastra, ata aici pe pamant cat mai ales dincolo, in Cer!...
 
Drept urmare, in ziua de marti - 07.10.2014, am mers (DanieI Ivascu, Stelian Gombos si Ion Dinca) sa cumparam obiectele respective, pe care le-am gasit la un pret bun si la o calitate neindoielnica, si, mai mult, le-am dus, in aceeasi zi, la manastire, unde le-am oferit/daruit obstii de maici - vietuitoare de acolo, cundusa de Maica Stareta Mitrodora Gligor, careia si carora le-am pricinuit, prin aceasta fapta milostiva, o bucurie, duhovniceasca, deosebita, greu de redat si de exprimat in cuvintele noastre omenesti!...
 
Asadar, noi toti, dimpreuna cu Parintii nostri slujitori, cu Maica Stareta si cu intreg soborul de ostenitoare intr-ale vietii monahicesti si manastiresti, va multumim, inca o data, (si) pentru aceasta fapta minunata, dorindu-va ca Dumnezeu Preamilostivul sa va sporeasca toata fapta cea buna si binecuvantata, spre dobandirea cununei celei vesnice a Imparatiei celei Ceresti, a Preasfintei Treimi! Amin!...
 
Doamne ajuta!
 
Bucuresti - 08.10.2014
 
Cu aleasa pretuire si deosebita recunostinta, Stelian Gombos.