File de jurnal

Adaugat : 07 Martie 2016

"Mare este Dumnezeu si minunat in tot lucrul mainilor Sale" - File de jurnal si cateva concluzii sau ecori in urma Campaniei Umanitare "Un Martisor din suflet oferit unui suflet" - editia a treia -  Martie 2016...

Motto: "Rugaciunea te pune pe calea catre Dumnezeu, postul te aduce pana in fata usilor Imparatiei dumnezeiesti iar milostenia iti deschide aceste usi, care te pot salaslui pe tine in launtrul acestei Imparatii..."

Vineri - 04.03.2016, orele 17,00 - pe o ploaie si vreme destul de urata, un grup/o echipa de zece barbati ne-am adunat, in curtea parohiei noastre si ne-am apucat de sortarea/alegerea si incarcarea produselor, destinate centrelor si asezamintelor filantropice din cadrul Fundatiei "Sf. Sava" din Buzau - fundatie social - spirituala fondata si condusa de catre Parintele Profesor Dr. Mihail Milea - ctitorul Catedralei Copiilor "Sf. Sava" din municipiul Buzau...

Produsele adunate/colectate de noi de la diferiti credinciosi ai Bisericii noastre, care au dat dovada de multa deschidere, receptivitate, disponibilitate si dragoste crestina au umplut o masina - o duba transporter cu o capacitate de 3.500 kg, cu alte cuvinte, 3,5 tone...

Credincioşii milostivi au donat/oferit multe si variate produse, in special, alimentare, toate de cea mai buna calitate, impresionand pe toata lumea cu darurile aduse de ei, care au aratat, dovedit si demonstra, inca odata, daca mai era cazul, ce frumoasa este si ce beneficii spiritual - duhovnicesti genereaza si provoaca virtutea milosteniei, daca o cultivi cu multa seriozitate si autentica atitudine crestina!...

Sambata - 05.03.2016, orele 12,00 - dupa oficierea Sfintei Liturghii si savarsirea Slujbei Parastasului, cu prilejul Zilei Pomenirii Mortilor - Mosii de Iarna, am plecat, in coloana, mai multe masini, adica un grup de cincisprezece persoane, pentru a trasnporta, la destinatie, toate articolele si produsele adunate, spre a fi de folos tuturor membrilor, asistatilor si vietuitorilor asezamintelor savaladiene din Buzau, Bisoca, Naieni, Campeni, Baba Ana si Maliuc...
De data aceasta am mers pe o vreme frumoasa, primavarateca, ducand, astfel, la bun sfarsit, cea de-a treia editie a Campaniei noastre Umanitare, ce porta titlul sugestiv "Un Martisor din suflet, oferit unui suflet!"...

Parintele Mihail Milea ne asteptat, intampinat si primit cu multa bucurie, sincera ospitalitate, parinteasca binecuvantare si frateasca colegialitate, la Catedrala "Sf. Sava" din Buzau si, poi, la sediul Fundatiei "Savaliada", fiind profund incantat si adanc miscat de toata aceasta actiune: de felul in care am organizat-o, supravegheat si coordonat; de multimea, cantitatea si calitatea produselor oferite/donate, in greutate de 3,5 tone; de felul in care ne-am raportat, articulat si armonizat intre noi; de spiritul de reala echipa ce s-a instaurat intre noi toti; una peste, in rezumat, a fost realmente impresionat, de tot, de toti si de toate, cele facute, aduse, petrecute si intamplate!...

Cu adevarat: "Mare este Dumnezeu!", "Slava Lui pentru toate!"...

De aceea, aici si acum, se cuvine sa aducem vii, sincere si imbelsugate multumiri, cu aleasa recunostinta, deosebita gratitudine si sincera admiratie, in primul rand lui Dumnezeu - Preabunul si Preasfantul, Atotmilostivul si Atotiitorul, apoi Parintilor paroh si slujitori ai acestei biserici, apoi echipei redactionale "Viata Spirituala" a Emisiunii "Universul Credintei" din cadrul Televiziunii Romane (TVR) personal doamnei redactor Paula Tabirca, apoi colectivului editorial al Agentiei de stiri "Lacasuri Ortodoxe", personal domnilor Ana - Carmen si Catalin Ion, apoi domnului director Stefan Doru Dancus - de la Editura si revista "Singur" din Targoviste - Dambovita, toti acestia fiind cei care ne-a sustinut, promovat si mediatizat (si) aceasta actiune/activitate si campanie!...

Insa, la loc de cinste, se cuvine a multumi tuturor voluntarilor din cadrul parohiei noastre si, mai ales, din cadrul acestei campanii, care ne-au oferit tot sprijinul, infrastructural, logistic, tehnic si uman de care am avut nevoie, pe tot parcursul derularii acestei campanii, ajunsa, dupa cum am mai spus, la cea de-a treia editie, in trei ani, consecutiv!...

iar, la loc de frunte, se cade a multumi tuturor credinciosilor care au contribuit, prin actiunea lor, concreta, profund iubitoare si mult milostiva, la realizarea, implinirea, savarsirea si desavarsirea (si) acestei editii si campanii umanitare, oferind si daruind din larghetea si dragostea lor extraordinara, lucruri, articole si produse de cea mai buna calitate, foarte utile si extrem de necesare tuturor vietuitorilor asezamintelor caritativ - filantropice mentionate in randurile anterioare!...

Pentru a evita caderea in derizoriu cu atatea multumiri, voi mai spune doar atat: In fond "nevrednici suntem ca nu am facut decat ceea ce eram datori sa facem!..." ca, practic, in felul acesta probam/demonstram identitatea, apartenenta si vietuirea noastra crestina, asumata si insusita, in mod discret dar concret!...

Asadar, am incheiat, si aceasta editie - a treia, a Campaniei noastre Umanitare, intitulata sugestiv "Un martisor din suflet oferit unui suflet", cu mult bine, cu aleasa bucurie duhovniceasca si cu deosebita multumire sufleteasca!...

Mai mult decat atat, voi recunoaste si marturisi ca, din toate aceste evenimente/manifestari si momente invatam foarte multe, reciproc, unii de la altii, incercand, in acest fel, sa ne comportam normal, intr-o lume si societate din ce in ce mai anormala!...

In concluzie voi mai adauga faptul ca, am fost, cu adevarat, o echipa, receptiva si prompta la realizarea unei asemenea actiuni: incepand de la dumneavoastra - donatorii, pana la partenerii media si, apoi, la noi - organizatorii!...

Cu totii - un suflet si un trup, un grup/nucleu - compact, omogen si unitar, nu doar umanitar!...

Pentru toate acestea aducem sincere si calde multumiri - Domnului si omului!...

Prin urmare, acum, in incheirea acestui material, poate ma veti si va veti intreba daca am facut ceva, cu adevarat, folositor, sau nu: Si, iata, in ceste imprejurari si conditii sau context, mai exact spus, in situatia data, poate ne veti intreba, pe buna dreptate: ce am dorit sau am reusit sa facem noi, o mana de oameni, sambata? Iar noi va vom raspunde: putina milostenie, acolo unde chiar este nevoie de o asemenea fapta, de un asemenea gest!...

Caci, atfel spus, in fapt si de fapt, ce este altceva actul milosteniei daca nu manifestarea, in forma concreta, a dragostei fata de aproapele si semenul nostru, aflat in necaz, boala ori suferinta, interventia noastra nefiind, asadar, nimic altceva, decat incercarea de a-l scoate si ridica pe cel cazut in asemenea stari si ipostaze, nefericite, crancene, cumplite si absolut nedorite!...

In concluzia si (in) incheierea acestui material, doresc sa va asigur, pe toti, de intreaga noastra pretuire si recunostinta, pentru felul si modul in care ati raspuns, dand dovada de multa deschidere, receptivitate si disponibilitate, la apelul nostru, sa va promitem ca vom mai organiza asemenea actiuni si sa va poftim, cu toata bucuria si dragostea, si la celelalte activitati, momente si evenimente ale noastre, pentru a (ne) consolida comuniunea dintre noi, spre a realiza si (de)savarsi o comunitate, cu adevarat crestina, ancorata si altoita în Domnul nostru - Atotmilostiv, Sfant si Bun - Iisus Hristos Mantuitorul, mai ales acum, in aceasta perioada binecuvantata, a Sfantului si Marelui Post al Pastilor!...

Dumnezeu sa ne ajute si sa ne poarte de grija, in continuare, tuturor!... Amin!

Cu aleasa pretuire si deosebita recunostinta, in numele Comitetului Organizatoric - Stelian Gombos.