Educaţia tinerilor în antichitatea greco-romană şi valorificarea ei în actualitate

Adaugat : 29 Februarie 2016

Invitatie - la o alta (noua) seara duhovniceasca - luni - 07.03.2016, orele 19,00...


Parohia "Sf. Cuv. Antonie cel Mare" din cartierul bucurestean Titan, str. Jean Steriadi nr. 19/A, sector 3, Bucuresti, are deosebita placere de a va invita la o alta (noua) seara duhovniceasca, în acest nou an - 2016, care va avea loc in cadrul bisericii noastre...

Evenimentul va avea loc in ziua de luni - 07.03.2016, orele 19,00, cand se va desfasura intalnirea duhovniceasca cu tema: "Educaţia tinerilor în antichitatea greco-romană şi valorificarea ei în actualitate",  invitat de onoare fiind Parintele Prof. Univ. Dr. Vasile Gordon - Preot - Slujitor la Biserica " Sf. Ilie" - Gorgani din Bucuresti.

Celelalte actiuni/activitati spirituale si seri duhovnicesti vor avea loc, dupa cum urmeaza:

Luni - 21.03.2016, orele 19,00, va avea loc intalnirea spiritual - duhovniceasca cu tema:"Viata, familia si activitatea cotidiana a preotului in lumina societatii si viziunii contemporane", invitat de onoare fiind Parintele Paroh Petru Moga de la Biserica "Sf. Ier. Nicolae" din orasul Campina, judetul Prahova.

Luni - 04.04.2016, orele 19,00, va avea loc seara spiritual - duhovniceasca cu tema:"Despre educatia moral - spirituala si duhovniceasca a tineretului crestin reflectata în operele Marilor Sfinti Parinti Capadocieni", sustinuta de catre Parintele Prof. Univ. Dr. Constantin Patuleanu - Parohul Bisericii "Adormirea Maicii Domnului" - Udricani din Bucuresti.

Luni - 18.04.2016, orele 19,00, va avea loc intalnirea/sera spiritual - duhovniceasca cu tema: "Despre virtutile teologice ale credintei, nadejdii si dragostei în lumina scripturistica a Noului Testament", sustinuta de catre invitatul de onoare, in persoana Parintelui Prof. Univ. Dr. Ion Popescu - Parohul Bisericii "Sf. Ioan Botezatorul" din municipiul Pitesti, judetul Arges.

Dupa cum puteti observa, seria intalnirilor si momentelor duhovnicesti organizate de Parohia noastra continua, si in acest nou an - 2016, cu alti invitati si alte subiecte, mult folositoare noua, tuturor participantilor, care avem ocazia supunerii acestor teme spirituale, unei vii si eficiente dezbateri, prin realizarea si articularea unui dialog sincer, consistent si pertinent...

Asadar, va asteptam pe toti, cu multa bucurie, la aceste manifestari, organizate, din suflet si cu mult suflet, caci prezenta dumneavoastra ne confera indiciul si ne da raspunsul ca ceea ce organizam este bine venit, mult folositor sau nu...

Acest mesaj poate fi transmis mai departe, spre a fi informate si pentru a participa si alte persoane interesate...

Organizare - Campanie umanitara - Fundatia pentru copii "Sfantul Sava - Savaliada"- Buzau - Editia a treia, cu titlul: "Un martisor din suflet, oferit unui suflet"...

În cadrul si la nivelul Parohiei noastre - "Sf. Cuv. Antonie cel Mare" din cartierul bucurestean Titan, str. Jean Steriadi nr. 19/A, sector 3, Bucuresti, initiem si organizam, si in acest an - 2016, o campanie umanitara, dedicata, de aceasta data, Asezmantului Social si Caritativ - Filantropic din localitatea Bisoca, judetul Buzau, din cadrul Fundatiei pentru copii "Sfantul Sava - Savaliada" din municipiul Buzau, judetul Buzau, conduse de catre Parintele Profesor Dr. Mihail Milea...

Campania noastra umanitara a ajuns, acum, cu ajutorul lui Dumnezeu, si cu binecuvantarea Parintelui nostru Paroh Daniel Goga, si cu aportul/sprijinul Parintelui Coslujitor Marius Stefan Suiugan, la editia a treia, purtand titlul/numele, generic, "Un martisor din suflet, oferit unui suflet", si ea se va concretiza/materializa/finaliza, si de aceasta data, în transportarea ajutoarelor adunate/colectate, in ziua de sambata - 05.03.2016, orele 09,00, de la biserica noastra direct la asezamantul in cauza, situat in localitatea Bisoca, judetul Buzau, la aproximativ 170 km distanta de Bucuresti...

Pana atunci, va invitam pe toti, cu multa dragoste si aleasa daruire, sa participati, sa contribuiti si sa va implicati efectiv, la strangerea si organizarea acestei campanii umanitare, dedicata copiilor adapostiti în Tabara din localitatea Bisoca, judetul Buzau...

Aceasta campanie si colecta propriu-zisa va consta in strangerea/adunarea alimentelor neperisabile, constand in: faina alba de grau, faina - gris, faina de malai/porumb, zahar, sare, orez, paste fainoase, ulei, otet, conserve de post, lapte praf pentru diferite varste, obiecte de igiena personala, cum ar fi: paste si periute de dinti precum si pampers-uri pentru diferite varste si multe altele de acest fel...

De asemenea, pot fi colectate/achizitionate carti (inclusiv de la pangarul bisericii), care sa fie duse si daruite acolo, caci majoritatea copiilor sunt scolari...Toate aceste produse si articole vor fi adunate/stranse/donate, la biserica noastra, in saptamana premergatoare plecarii noastre la Bisoca, adica in perioada 29.02.2016 - 04.03.2016, intre orele 08 - 20...

Totodata, suntem dispusi si deschisi la organizarea, in parteneriat, a acestei actiuni/campanii umanitare (inclusiv prin colaborarea/cooperarea dintre doua sau mai multe parohii de aici, din Bucuresti), in vederea realizarii si (de)savarsirii unei actiuni frumoase, rodnice si binecuvantate, spre Slava lui Dumnezeu si folosul, real, al vietuitorilor asezamantului social - educativ si cultural - spiritual de la Bisoca, din judetul Buzau...

Prin urmare, va asteptam cu idei, sugestii si propuneri in acest sens!...De asemenea, am fi tare bucurosi daca atunci - sambata dimineata - 05.03.2016, am merge cat mai multi acolo, cu cat mai multe masini (chiar va rugam sa ne ajutati cei care puteti, cu mijloace de transport), pentru a putea duce/transporta in cele mai bune conditii, toate produsele si obiectele/lucrurile, care vor fi colectate pana vineri seara - 04.03.2016!...

Asadar, asteptam, cu multa preocupare duhovniceasca, implinirea acestui proiect/demers de suflet, care dorim sa fie unul bine organizat si realizat, producandu-ne, astfel, multa pace si bucurie, in casele, familile si sufletele noastre!...

Pentru alte/eventuale relatii/detalii sau informatii suplimentare, ne puteti contacta la urmatoarele numere de telefon:- 0744/643033 - Pr. Paroh Daniel Goga; 0758/062420 - Pr. Coslujitor Marius Stefan Suiugan sau 0745/265661 - Stelian Gombos.
Dumnezeu sa ne ajute, in continuare, tuturor, in tot lucrul cel bun! Amin!...

Cu aleasa pretuire si deosebita consideratie, in numele Comitetului Parohial Organizatoric, Stelian Gombos.