Ecouri si concluzii la ceas de bilant, in urma incheierii hramului bisericii noastre

Adaugat : 26 Noiembrie 2015


Minunat este Domnul Dumnezeu intru Sfintii Sai - Ecouri si concluzii la ceas de bilant, in urma incheierii hramului bisericii noastre!...


Noi, cu toti stim si recunoastem ca, dupa realizarea sau finalizarea oricarei actiuni, activitati sau oricarui eveniment, este de bun augur enuntarea si sublinierea catorva concluzii, caracterizari sau aprecieri, din care, desigur, vom avea cu totii de invatat cate ceva!...

In ce ne priveste, la nivelul comunitatii noastre parohiale, putem spune ca evenimentul inchinat prasnuirii Sf. Cuv. Antonie de la Iezerul Valcii - care este unul dintre ocrotitorii spirituali ai bisericii noastre si, totodata, dedicat aducerii, spre inchinare, a unui fragment din cinstitele moaste ale Sf. Ier. Ioan Gura de Aur, ce se afla, spre veghetoare adapostire, la Paraclisul Patriarhal din Bucuresti, a decurs foarte bine, motiv pentru care ii aducem cinste si Slava lui Dumnezeu pentru toate!...

Tot acum, in acest context, imbelsugat si binecuvantat, dorim sa-i multumim in mod deosebit Preafericitului Parinte Daniel - Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, atat pentru inalta binecuvantare de a organiza in acest fel si mod hramul singurei biserici din Bucuresti care-l are ca Ocrotitor Spiritual (si) pe Sf. Cuv. Antonie de la Iezerul Valcii cat si pentru dragostea-i nobila, parinteasca si boiereasca de ne oferi, in mod dezinteresat si neconditionat, pentru aproape trei zile, spre inchinare si cinstire, moastele Sf. Ier. Ioan Gura de Aur - unul dintre cei mai mari parinti, dascali, ierarhi, propovaduitori si marturisitori ai Bisericii noastre Ortodoxe, in cinstea caruia Biserica Ortodoxa Romana a dedicat anul acesta - 2015, drept an omagial!...

Se cuvine apoi, sa multumim tuturor oaspetilor nostri din aceste zile, cum ar fi cinstitii parinti: Dinu Pompiliu - delegatul Sfintei Patriarhii la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie din ziua hramului, Sergiu Constantin Nicolaescu - Secretarul Protoieriei Sector 3 Capitala, Nectarie Petre - Staretul Manastirii Crasna, judetul Prahova, Tit Moldovan - slujitor vrednic al aceleiasi sfinte vetre calugaresti, Nicolae Tanase si Rafael Tanase de la Valea Plopului si Valenii de Munte - pentru dragostea lor de a sluji, propovadui, marturisi si conferentia, in mijlocul nostru si spre folosul duhovnicesc al multora dintre noi!...

Multumim apoi, in mod deosebit, parintilor nostri - paroh si slujitori - Daniel Goga si Marius Fanel Suiugan - pentru toata determinarea, deschiderea, disponibilitatea si implicarea lor in buna realizare si desfasurare a tuturor momentelor acestui insemnat eveniment duhovnicesc, sacramental - liturgic si pastoral - misionar al comunitatii noastre parohiale, momente sau etape care n-au fost deloc putine si, nu intotdeauna usoare sau facile!...

De asemenea, se cuvine sa aducem sincere si calde multumiri tuturor celor care au contribuit si s-au implicat, concret, substantial si punctual, in organizarea si buna desfasurare a acestui sfant praznic - membrii ai consiliului si comitetului parohial precum si alti multi si diferiti credinciosi - crestini; totodata multumim tuturor acelora dintre credinciosi si pelerini care au participat la diferitele momente parcurse in aceste trei zile sfinte si care au dat dovada de foarte mult bun simt, de aleasa educatie, de consistent simt de raspundere si de substantial simt al ordinii si disciplinei, desfasurandu-se toate aceste activitati sau actiuni fara nici un fel de incident sau accident!...

Sigur ca la toate acestea au contribuit si s-au implicat, in mod serios, consistent si responsabil, si diferitele institutii publice, ale autoritatilor locale sau centrale cum ar fi: Direcţia Generala de Jandarmi a Municipiului Bucuresti, Circa 13 Politie si, nu in ultimul rand, conducerea Primariei Sector 3 Capitala - personal Domnul Primar Robert Negoita!...

Vreau sa nu uit a multumi, in chip deosebit, conducerii Sfintei Manastiri Antim din Bucuresti, personal Parintelui Arhim. Dr. Chiril Lovin, pentru frumoasele vesminte bisericesti, preotesti pe care ni le-a dat, cu imprumut, pentru acest binecuvantat eveniment, fapt ce a contribuit si a sporit podoaba si frumusetea bisericii noastre, in aceste frumoase, minunate si marete zile de sarbatoare, sfanta si aleasa!...

Tuturor, asadar, adanca pretuire, sincera admiratie si profunda recunostinta!...

Vreau sa multumim si celor care n-au participat si nu s-au implicat, prin aceasta aratandu-se si dovedindu-se, inca odata, daca mai era nevoie, ca Dumnezeu ne-a inzestrat cu libertatea, deplina si suprema, de a hotara si decide singuri, bineinteles, in mod responsabil si asumandu-ne, apoi, toate urmarile, cu toate ca unii dintre cei vizati de mine, aici si acum, aveau in fisa postului, drept sarcina de serviciu sa participe, chiar in mod activ, si, deci, sa se implice, chiar in mod concret si punctual dar, in sfarsit, mila lui Dumnezeu in toate, una peste alta noi zicem, la unison, ca am avut parte de trei zile de aleasa binecuvantare, cereasca si pamanteasca, precum si de rodnic sau autentic folos duhovnicesc, din intalnirea noastra cu Dumnezeu si cu Sfintii Sai!...

Prin urmare, acestea fiind zise, ne rugam pururea, neintrerupt si neincetat, ca Dumnezeu sa ne ajute, in continuare, tuturor, in tot lucrul cel bun! Amin!...

Cu aleasa pretuire, in numele Comitetului Parohial Organizatoric, Dr. Stelian Gombos.