Ecori in urma Campaniei Umanitare 'Un ghiozdan din suflet oferit unui suflet'

Adaugat : 19 Septembrie 2016

"Mare este Dumnezeu si minunat este El in tot lucrul mainilor Sale" - File de jurnal si cateva concluzii sau ecori in urma Campaniei Umanitare "Un ghiozdan din suflet oferit unui suflet" - editia a patra -  Septembrie 2016...


Motto: "Rugaciunea te pune pe calea catre Dumnezeu, postul te aduce pana in fata usilor Imparatiei dumnezeiesti iar milostenia iti deschide aceste usi, care te pot salaslui pe tine in launtrul acestei Imparatii..."


În cadrul si la nivelul Parohiei noastre - "Sf. Cuv. Antonie cel Mare" din cartierul bucurestean Titan, str. Jean Steriadi nr. 19/A, sector 3, Bucuresti, am initiat si organizat, si de aceasta data, pentru prima data in toamna acestui an - 2016, o campanie umanitara, oarecum si noua si, deci, putin diferita, dedicata, de aceasta data, Asezamantului Social si Caritativ - Filantropic din localitatea Ocnele Mari, judetul Valcea, din cadrul Parohiei "Intrarea Maicii Domnului in Biserica" - Traistari si a Fundatiei Umanitare "Inima pentru inima" din localitatea Ocnele Mari, judetul Valcea, conduse si pastorite, cu atata dragoste, jertfelnicie si abnegatie, de peste cincisprezece ani, de catre Parintele Paroh Petre Veteleanu...


Altfel spus, in ziua de Vineri - 16.09.2016, orele 17,00 - un grup/o echipa de zece persoane barbati, femei si chiar copii, ne-am adunat, in curtea parohiei noastre si ne-am apucat de sortarea/alegerea si incarcarea produselor, alimentelor, bunurilor si rechizitelor scolare destinate centrelor si asezamintelor filantropice din cadrul Fundatiei "Inima pentru Inima" din cadrul Parohiei Trăistari, localitatea Ocnele Mari, judetul Valcea, Fundatie social - spirituala, fondata si infiintata, cum spuneam, de catre Parintele Petre Veteleanu - Parohul Bisericii cu hramul "Intrarea Maicii Domnului in Biserica" - Trăistari, din localitatea Ocnele Mari, judetul Valcea...

Produsele adunate/colectate de noi de la diferiti credinciosi ai Bisericii noastre, care au dat dovada de multa deschidere, receptivitate, disponibilitate si dragoste crestina au umplut un camion si o masina - o duba transporter cu toate aceste lucruri, bogate si diverse, avand cantitate si o capacitate de 5.500 kg, cu alte cuvinte, 5,5 tone...

Credincioşii milostivi, harnici si darnici, au donat/oferit multe, diferite si variate produse, in special, alimentare, toate de cea mai buna calitate, impresionand pe toata lumea cu darurile aduse de ei, care au aratat, dovedit si demonstra, inca odata, daca mai era cazul, ce frumoasa este si ce beneficii spiritual - duhovnicesti genereaza si provoaca virtutea milosteniei, daca o cultivi cu multa seriozitate si autentica atitudine crestina!...

Sambata dimineata, la prima ora - 17.09.2016, orele 07,00, am plecat, in coloana, mai multe masini, (zece la numar - trei mari si sapte mici) adica un grup de treizeci si cinci de persoane, pentru a transporta, la destinatie, toate articolele si produsele adunate, spre a fi de folos tuturor membrilor, asistatilor si vietuitorilor asezamintelor sociale din Ocnele Mari, Râmnicu Valcea, Macin - Tulcea si Brasov...

Am mers/calatorit, pe o vreme foarte frumoasa, ducand, astfel, la bun sfarsit, cea de-a patra editie a Campaniei noastre Umanitare, ce a purtat, de aceasta data, pentru prima oara, un alt/nou titlu sugestiv "Un ghiozdan din suflet oferit unui suflet!"...

Cu alte cuvinte, campania noastra umanitara a ajuns, acum, cu ajutorul lui Dumnezeu, si cu binecuvantarea Parintelui nostru Paroh Daniel Goga, si cu aportul/sprijinul Parintelui Conslujitor Marius Stefan Suiugan, la editia a patra, purtand, insa acum, pentru prima data, titlul/numele, generic, "Un ghiozdan din suflet oferit unui suflet", si ea s-a concretizat/materializat/finalizat, si cu aceasta ocazie, în transportarea ajutoarelor adunate/colectate de noi toti, in ziua de sambata - 17.09.2016, orele 07,00, de la biserica noastra direct la asezamantul in cauza, situat in localitatea Ocnele Mari, judetul Valcea, la aproximativ 180 km distanta de Bucuresti...

Drept urmare, aceasta campanie si colecta propriu-zisa a constat in strangerea/adunarea diferitelor alimente neperisabile, constand in: faina alba de grau, faina - gris, faina de malai/porumb, zahar, sare, orez, paste fainoase, ulei, otet, conserve de post, lapte praf pentru diferite varste, obiecte de igiena personala, cum ar fi: paste si periute de dinti precum si pampers-uri pentru diferite varste si multe altele de acest fel...

De asemenea, au fost colectate/achizitionate ghiozdane, carti, caiete, rechizite scolare si materiale didactice, acum, cu prilejul inceperii unui nou an scolar, alte carti (inclusiv de la pangarul bisericii noastre), care au fost duse si daruite acolo, caci majoritatea copiilor sunt scolari, cu varste cuprinse intre 03 si 18 ani...

Parintele Paroh Petre Veteleanu, precum si Parintii Conslujitori Bogdan Nistor si Bogdan Bradeanu, dimpreuna cu doamna directoare si angajatii/salariatii, voluntarii si veituitorii de acolo, ne-au asteptat, intampinat si primit cu multa bucurie, sincera ospitalitate, parinteasca binecuvantare si frateasca colegialitate, la Biserica parohiala din Traistari si, apoi, la sediul unuia dintre Asezamintele Fundatiei din Ocnele Mari - Valcea, fiind profund incantati si adanc impresionati de toata aceasta actiune: de felul in care am organizat-o, supravegheat si coordonat; de multimea, cantitatea si calitatea produselor oferite/donate, in greutate de 5,5 tone; de felul in care ne-am raportat, articulat si armonizat intre noi; de spiritul de reala echipa ce s-a instaurat intre noi toti; una peste, in rezumat, au fost realmente foarte miscati, de tot, de toti si de toate, cele facute, aduse, petrecute si intamplate!...

Cu adevarat: "Mare este Dumnezeu si minunat este El in tot lucrul mainilor Sale!",
"Slava Lui pentru tot si pentru toate!"...

Dupa aceea am vizitat Salina de la Ocnele Mari iar apoi ne-am dus, intr-un mic pelerinaj, la Schitul Iezer, unde ne-am inchinat Sfantului nostru drag, de suflet, si, totodata, unul dintre ocrotitorii spirituali ai comunitatii noastre parohiale - Cuviosul Antonie de la Iezerul Valcii, a carui sfinte moaste sunt asezate in biserica noua a acestui lacas monahal, autentic si romanesc, ce este ocrotit de el!...

In alta ordine de idei, aici si acum, se cuvine sa aducem vii, sincere si imbelsugate multumiri, cu aleasa recunostinta, deosebita gratitudine si sincera admiratie, in primul rand lui Dumnezeu - Preabunul si Preasfantul, Atotmilostivul si Atotiitorul, apoi Parintilor paroh si slujitori ai acestei biserici, apoi colaboratorului, prietenului si fratelui nostru drag - Cristian Iordache de la SC AD Auto Total SRL, care a fost alaturi de noi, si de aceasta data, cu colectarea, donarea, daruirea si transportarea unei cantitati foarte mari de articole si produse, precum si domnului Cristian Medeleanu - care ne-a ajutat cu transportarea lor, dupa aceea, la loc de cinste, se cuvine a multumi tuturor voluntarilor din cadrul parohiei noastre si, mai ales, din cadrul acestei campanii, care ne-au oferit tot sprijinul, infrastructural, logistic, tehnic si uman de care am avut nevoie, pe tot parcursul derularii acestei campanii, ajunsa, dupa cum am mai spus, la cea de-a patra editie, in trei ani, consecutiv!...

Totodata, la loc de frunte, se cade a multumi tuturor credinciosilor care au contribuit, prin actiunea lor, concreta, profund iubitoare si mult milostiva, la realizarea, implinirea, savarsirea si desavarsirea (si) acestei editii si campanii umanitare, oferind si daruind din larghetea si dragostea lor extraordinara, lucruri, articole si produse de cea mai buna calitate, foarte utile si extrem de necesare tuturor vietuitorilor asezamintelor caritativ - filantropice, mentionate in randurile anterioare!...

Insa, pentru a evita caderea in derizoriu cu atatea multumiri, voi mai spune doar atat: In fond "nevrednici suntem caci nu am facut decat ceea ce eram datori sa facem!..." caci, practic, in felul acesta probam/demonstram identitatea, apartenenta si vietuirea noastra crestina, asumata si insusita, in mod discret dar concret!...

Asadar, am incheiat, si aceasta editie - a patra, a Campaniei noastre Umanitare, intitulata, repet, de aceasta data, sugestiv "Un ghozdan din suflet oferit unui suflet", cu mult bine, cu aleasa bucurie duhovniceasca si cu deosebita multumire sufleteasca!...

Mai mult decat atat, voi recunoaste si marturisi ca, din toate aceste evenimente/manifestari si momente invatam foarte multe, reciproc, unii de la altii, incercand, in acest fel, sa ne comportam normal, intr-o lume si societate din ce in ce mai anormala!...

In cele ce urmeaza voi mai adauga, doar, faptul ca, am fost, cu adevarat, o echipa, receptiva si prompta la realizarea unei asemenea actiuni: incepand de la dumneavoastra - donatorii, pana la diferiti colaboratori si parteneri si, apoi, la noi - organizatorii!...

Cu totii - un suflet si un trup, un grup/nucleu - compact, omogen si unitar, nu doar umanitar!...

Pentru toate acestea aducem sincere si calde multumiri - Domnului si Omului!...

Prin urmare, acum, in concluzia acestui material, poate ma veti si va veti intreba daca am facut ceva, cu adevarat, folositor, sau nu: Si, iata, in ceste imprejurari si conditii sau context, mai exact spus, in situatia data, poate ne veti intreba, pe buna dreptate: ce am dorit sau am reusit sa facem noi, o mana de oameni, sambata? Iar noi va vom raspunde: putina milostenie, acolo unde chiar este nevoie de o asemenea fapta, de un asemenea gest!...

Caci, atfel spus, in fapt si de fapt, ce este altceva actul milosteniei daca nu manifestarea, in forma concreta, a dragostei fata de aproapele si semenul nostru, aflat in necaz, boala ori suferinta, interventia noastra nefiind, asadar, nimic altceva, decat incercarea de a-l scoate si ridica pe cel cazut in asemenea stari si ipostaze, nefericite, crancene, cumplite si absolut nedorite!...

In incheierea acestui material, doresc sa va asigur, pe toti, de intreaga noastra pretuire si recunostinta, pentru felul si modul in care ati raspuns, dand dovada de multa si generoasa deschidere, receptivitate si disponibilitate, la apelul nostru, sa va promitem ca vom mai organiza asemenea demersuri sau actiuni si sa va poftim, cu toata bucuria si dragostea, si la celelalte activitati, momente si evenimente ale noastre, pentru a (ne) consolida comuniunea dintre noi, spre a realiza si (de)savarsi o comunitate, cu adevarat crestina, ancorata si altoita în Domnul nostru - Atotmilostiv, Sfant si Bun - Iisus Hristos Mantuitorul!...

Dumnezeu sa ne ajute si sa ne poarte de grija, tuturor, in continuare!... Amin!

Cu aleasa pretuire si deosebita recunostinta,

in numele Comitetului Organizatoric - Stelian Gombos.