Cursuri de prim ajutor in Parohia ”Sfantul Antonie cel Mare“ - Titan
Cursuri de prim ajutor

La biserica Parohiei "Sfantul Antonie cel Mare" - Titan, Protoieria III Capitala, s-a desfasurat luni seara, 10 decembrie 2012, in parteneriat cu Serviciul de Ambulanta Bucuresti-Ilfov, un curs de prim ajutor. "In contextul Anului omagial al Tainei Sfantului Maslu si al ingrijirii bolnavilor am organizat un curs de prim ajutor pentru tinerii din cadrul proiectului catehetic "Contributia Bisericii la formarea tinerei generatii". Aceasta actiune este motivata de faptul ca atat in biserica, cat si in afara ei se intampla sa vedem oameni cu diferite afectiuni care lesina sau cad si nimeni nu stie sa le dea primul ajutor pana la aparitia ambulantei", a declarat diac. Marius Fanel Suiugan, slujitor la acest lacas de cult si coordonatorul actiunii.

Astfel, in colaborare cu Serviciul de Ambulanta Bucuresti-Ilfov, 35 de tineri au invatat cum sa acorde primul ajutor persoanelor constiente sau inconstiente, cum sa faca un masaj cardiac, respiratie artificiala, cum sa foloseasca un defibrilator, cum sa pozitioneze o persoana constienta care a cazut, cum sa acorde primul ajutor in cazul persoanelor care se ineaca si multe alte sfaturi cu privire la detaliile ce trebuie a fi date medicului in cazul unui apel telefonic de urgenta.

Sursa: ziarullumina.ro