Consfatuire Orthodox Mission Network la Bucuresti

Facultatea de Teologie Ortodoxa "Justinian Patriarhul" din Bucuresti (foto) va gazdui in perioada 30 octombrie - 2 noiembrie 2012 cea de-a patra consfatuire Orthodox Mission Network. Consfatuirea se desfasoara cu binecuvantarea Preafericitului Parinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, si este organizata de Arhiepiscopia Bucurestilor si de Facultatea de Teologie Ortodoxa din Bucuresti.

La consfatuire participa preoti, profesori si teologi specializati in misiunea Bisericii din urmatoarele tari: Bulgaria, Belarus, Rusia, Statele Unite ale Americii, Marea Britanie, Finlanda, Grecia, Germania, Albania si Romania. Oaspetii vor participa joi-seara la un moment festiv in cadrul Parohiei Titan din Bucuresti, unde se va prezenta misiunea in pastoratia tinerilor desfasurata in cadrul parohiei. Lucrarile conferintei vor incepe la Facultatea de Teologie Ortodoxa din Bucuresti miercuri-dimineata, in Sala Consiliu.

(M. Nedelcu)

Sursa: ziarullumina.ro