Cateva impresii despre pelerinajul la cele doua manastiri - Frasinei si Tariceni

Adaugat : 15 Decembrie 2014

Cu ajutorul si cu purtarea de grija al lui Dumnezeu am fost in zilele de vineri dupa amiaza si sambata, un grup de noua persoane (barbati) la Sfanta Manastire Frasinei, judetul Valcea, unde am participat la sfintele slujbe din cadrul privegherii nocturne, incununate cu Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie...

Aici am fost (si de aceasta data) impresionati de sobrietatea, discretia si smerenia obstii monahale, de seriozitatea cu care savarsesc si oficiaza sfintele slujbe, precum si de profunzimea si (de) responsabilitatea cu care trateaza si abordeaza omul si problemele acestuia, mai ales din punct de vedere duhovnicesc!...

Manastirea - patronata spiritual de Sfantul Ier. Calinic de la Cernica, respecta si traieste, intru totul, randuiala, vietuirea, atitudinea, duhul si comportamentul athonit si aghioritic!...

Aleasa cinstire si deosebita pretuire acestor barbati si ostasi ai lui Hristos Domnul, ce stau intotdeauna drepti si pururea treji pe campul de lupta al razboiului nevazut, fiind adevarati slujitori ai lui Dumnezeu si, apoi, ai aproapelui si semenului lor!...

Apoi, duminica dimineata - 14.12.2014, tot cu binecuvantarea proniatoare al lui Dumnezeu, am fost in pelerinaj, ca niste bravi colindatori, un grup de treisprezece persoane, la Manastirea Tariceni, judetul Calarasi, unde am participat la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie, dus, oferind si daruind, din toata dragostea si inima noastra, diferite produse, alimente si obiecte bisericesti - liturgice, cum ar fi o cruce de binecuvantare cu postament, toate spre folosul obstii monahale de acolo, condusa (pana acum) de catre Parintele Protosinghel Pahomie Buruiana si (de aici inainte) de catre Parintele Staret Protosinghel Porfirie Axinte...

Vreau sa va subliniez faptul ca, la fel ca in vizitele anterioare, bucuria a fost extraordinara, imposibil de cuprins in cateva cuvinte...

Am simtit si perceput, si in aceste clipe sau momente, o stare deosebita, inaltatoare si mult folositoare, din punct de vedere spiritual - duhovnicesc!....

Trebuie sa mai facem, sa mai repetam asemenea fapte si gesturi, cu adevarat crestinesti si duhovnicesti, spre Slava lui Dumnezeu, cinstirea Maicii Domnului, pretuirea Sfintilor si binecuvantarea, rodnica si imbelsugata, a dreptmaritorilor nostri crestini!....

Sa stiti ca, pana la urma, sunt niste gesturi simple si sincere, insa de o mare valoare si insemnatate, atat pentru cei care le initiaza, organizeaza, coordoneaza si supravegheaza cat si pentru vietuitorii si ostenitorii acestor sfinte asezaminte calugaresti, care, si ei ca oameni, au mare nevoie de incurajarea, imbarbatarea, implicarea si sustinerea noastra, pentru a nu se descuraja sau dispera in momentele delicate, de cumpana, ispita sau incercare, caci faptul ca traiesc in asemenea locuri, vremuri si conditii, acolo, este un lucru ce provoaca, sau ar trebui sa provoace,toata pretuirea, recuostinta si admiratia noastra!...

Slava lui Dumnezeu pentru toate, cinste initiatorilor, apreciere organizatorilor si mult curaj (supra)vietutorilor acestui sfant asezamant monahal, asezat intre lunci, dealuri si lacuri, in campul intins din inima Baraganului nostru romanesc!...

Dumnezeu sa ne ajute, sa ne binecuvinteze si sa ne poarte de grija tuturor, in continuare, pana la sfarsitul vietii noastre pamantesti! Amin!...

Totodata, acum, in apropierea Sfantului Prasnic al Nasterii Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos - Craciunul, precum si al anului nou - 2015, va dorim tuturor sa aveti parte, in continuare, de multa sanatate, mult spor si sporite impliniri duhovnicesti, sa va multumim, in mod deosebit, pentru tot sprijinul, concursul si ajutorul acordat, de asemenea urandu-va un sincer si calduros "La Multi si Fericiti Ani!"...

Sa ne intalnim si la anul, sanatosi, bucurosi si cu folos!...


P.S. Mai sunt dator, in aceste momente, cu un gand de aleasa gratitudine si deosebita recunostinta, conducerii Agentiei de stiri "Lacasuri Ortodoxe", care ne gazduieste, cu multa disponibilitate si generozitate, atat in cadrul festivalului de film FAO 2014, cat si in cadrul rubricelor sale de stiri, prezantand si promovand evenimentele, faptele si serile duhovnicesti, organizate de catre parohia noastra!...

Personal, va multumesc in mod deosebit pentru tot, felicitandu-va pentru tot ceea ce faceti, cu atata profesionalism si determinare, si dorindu-va sa aveti parte, in continuare, de mult succes, mult spor si multe impliniri duhovnicesti!...


Doamne ajuta!

Cu toata admiratia si aleasa recunostinta, pentru tot si pentru toate, Stelian Gombos.