Cateva impresii despre Hramul Bisericii noastre

Adaugat : 19 Ianuarie 2015

Cateva impresii despre Hramul Bisericii noastre,


Cu ajutorul si cu purtarea de grija a lui Dumnezeu, cu Rugaciunile Maicii Domnului, cu binecuvantarea Sfantului nostru Ocrotitor Spiritual si cu implicarea, prompta si eficienta a conducerii Parohiei noastre, pastorita de catre Parintele nostru Paroh Daniel Goga, am petrecut cu bine (si) acest Hram al Parohiei noastre, inchinat Sfantului Cuvios Antonie cel Mare, praznuit, anual, in ziua de 17 ianuarie...

Ne-am bucurat de slujire aleasa, oficiata de catre un sobor sacerdotal deosebit, avandu-l in frunte pa Preacuviosul Parinte Staret Nicodim Dimulescu de la Manastirea Crasna, judetul Prahova - Parintele nostru, frumos la suflet si cu chipul sau bland, parintesc, (si) cu purtarea sa eleganta, princiara, nobila, cu tinuta sa demna, regala, ce inspira foarte multa pretuire si admiratie...

Cu alte cuvinte ne-am bucurat de oaspeti alesi: Parintele Nicodim, Blandul Parinte Tit Moldovan - vietuitor si slujitor (tot) in Manastirea prahoveana Crasna, Parintele Diacon Cornel Enache - Slujitor la Paraclisul Mitropolitan "Sf. Spiridon Nou" din Bucuresti si Redactor la Radio Trinitas, alti slujitori deosebiti, strana inaltatoare care a cantat si ne-a incantat in mod extraordinar, multime mare de credinciosi si alesi invitati oficiali, in frunte cu Domnul Robert Negoita - Primarul Sectorului 3 din Bucuresti...

Tuturor le multumim, fiindca toti au contribuit, fiecare in parte, in felul sau, la buna organizare si desfasurare a acestui insemnat moment si praznic din viata Bisericii noastre!...

Totul a decurs in buna randuiala, in multa liniste, in adanca stare de rugaciune si in profunda stare de reculegere si reflectie interioara!...

Intr-un cuvant, multumim si celor care au dat curs, raspunznad afirmativ invitatiei noastre si celor care nu au venit si nici macar nu au raspuns; multumim celor care au prezentat si mediatizat acest eveniment al comunitatii noastre, precum si celor care nu au facut-o, cu toate ca nu aveau nici un motiv sa procedeze astfel, si nu este prima data cand nu o fac dar, in sfarsit, dam Slava lui Dumnezeu pentru toate, aducand smerita inchinare, neincetata si necontenita cinstire Sfintilor nostri Ocrotitori Spirituali, in fruntea carora, la loc de mare cinste, se afla Cuviosul Antonie cel Mare, cu ale carui rugaciuni Doamne Iisus Hristoase - Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne si mantuieste-ne pe noi, Amin!...


Doamne ajuta!

Cu toata dragostea in Hristos Domnul, in numele conducerii acestei parohii, Stelian Gombos.