Cateva concluzii si impresii in urma realizarii unui pelerinaj de suflet

Adaugat : 14 Decembrie 2015

Din seria "Jurnal de pelerin" - Cateva concluzii si impresii in urma realizarii unui pelerinaj de suflet...

Sambata dimineata - 12.12.2015, cu binecuvantarea proniatoare al lui Dumnezeu, am fost in pelerinaj, ca niste bravi colindatori, un grup de opt persoane, la Schitul Horia si la Manastirea Tariceni din judetul Calarasi, precum si la Biserica Parohiala din localitatea Stefanesti, unde am participat la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie, oficiata intr-u cinstirea si pomenirea Sf. Ier. Spiridon - Episcopul Trimitundei - Ocrotitorul Spiritual al acestui Sfant Lacas de Inchinare; La cele doua lacasuri calugaresti  am dus, oferit si daruit, din toata dragostea si inima noastra, diferite prinoase si produse, adica alimente neperisabile, cum ar fi: faina, zahar, fasole, malai, orez, ulei, cartofi si otet...

Vreau sa va subliniez faptul ca, la fel ca in vizitele anterioare, si de aceasta data, bucuria a fost extraordinara, imposibil de cuprins in cateva cuvinte...
Am simtit si perceput, si in aceste clipe sau momente, o stare deosebita, inaltatoare si mult folositoare, din punct de vedere spiritual - duhovnicesc!....
Trebuie sa mai facem, sa mai repetam asemenea fapte si gesturi, cu adevarat crestinesti si duhovnicesti, spre Slava lui Dumnezeu, cinstirea Maicii Domnului, pretuirea Sfintilor si binecuvantarea, rodnica si imbelsugata, a dreptmaritorilor nostri crestini!....

Sa stiti ca, pana la urma, sunt niste gesturi simple si sincere, insa de o mare valoare si insemnatate, atat pentru cei care le initiaza, organizeaza, coordoneaza si supravegheaza cat si pentru vietuitorii si ostenitorii acestor sfinte asezaminte calugaresti, care, si ei ca oameni, au mare nevoie de incurajarea, imbarbatarea, implicarea si sustinerea noastra, pentru a nu se descuraja sau dispera in momentele delicate, de cumpana, ispita sau incercare, caci faptul ca traiesc in asemenea locuri, vremuri si conditii, acolo, este un lucru ce provoaca, sau ar trebui sa provoace, toata pretuirea, recuostinta si admiratia noastra!...

Slava lui Dumnezeu pentru toate, cinste initiatorilor, apreciere organizatorilor si mult curaj (supra)vietutorilor acestor sfinte asezamante monahale, asezate intre lunci, dealuri si lacuri, in campul intins din inima Baraganului nostru romanesc!...

Dumnezeu sa ne ajute, sa ne binecuvinteze si sa ne poarte de grija tuturor, in continuare, pana la sfarsitul vietii noastre pamantesti! Amin!...
Totodata, acum, in apropierea Sfantului Prasnic al Nasterii Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos - Craciunul, precum si al anului nou - 2016, va dorim tuturor sa aveti parte, in continuare, de multa sanatate, mult spor si sporite impliniri duhovnicesti, sa va multumim, in mod deosebit, pentru tot sprijinul, concursul si ajutorul acordat, de asemenea urandu-va un sincer si calduros "La Multi si Fericiti Ani!"...Sa ne intalnim si la anul, sanatosi, bucurosi si cu folos!...

P.S. Mai sunt dator, in aceste momente, cu un gand de aleasa gratitudine si deosebita recunostinta, conducerii Agentiei de stiri "Lacasuri Ortodoxe", care ne gazduieste, cu multa disponibilitate si generozitate, atat in cadrul festivalului de film FAO 2015, cat si in cadrul rubricelor sale de stiri, prezantand si promovand evenimentele, faptele si serile duhovnicesti, organizate de catre parohia noastra!...Personal, va multumesc in mod deosebit pentru tot, felicitandu-va pentru tot ceea ce faceti, cu atata profesionalism si determinare, si dorindu-va sa aveti parte, in continuare, de mult succes, mult spor si multe impliniri duhovnicesti!...

Dumnezeu sa ne ajute, in continuare, in tot lucrul cel bun! Amin!...

Bucuresti - 14.12.2015

Cu toata admiratia si aleasa recunostinta, pentru tot si pentru toate, Stelian Gombos.