Campanie umanitara 'Un martisor din suflet, daruit unui suflet'
Campanie umanitara Valea Plopului
Daruri pentru copiii de la Valea Plopului
Actiune umanitara
Campania un martisor din suflet pentru suflet
Daruri din partea parohiei Sfantul Antonie Titan
Campanie umanitara
Campanie umanitara 'Un martisor din suflet, daruit unui suflet'

Adaugat : 11 Martie 2014

Credinta fara de fapte, moarta este. Si nu este un moment mai bun in a arata dragostea si solidaritatea fata  de aproapele nostru decat in Postul cel Mare, cand, Mantuitorul Hristos, din dragoste pentru oameni S-a jertift pentru noi, ca sa ne putem mantui prin jertfa Sa.

Parohia Sfantul Antonie cel Mare, din cartierul Titan, a organizat in data de 8 Martie 2014, a doua campanile umanitara la Valea Plopului, judetul Prahova, la tabara infiintata si condusa de catre Parintele Nicolae Tanase. Sub deviza "Un martisor din suflet, daruit unui suflet", am reusit sa strangem cu ajutorul enoriasilor din parohie un numar mare de alimente, haine , detergent si alte produse utile asezamantului.

Cu binecuvantarea si suportul necontenit al parintelui paroh Daniel Goga, si sub coordonarea domnului Stelian Gombos si a domnului epitrop Daniel Ivascu, bunurile au fost transportate si depozitate in conditii optime.

La grupul persoanelor care au facilitate transportul, s-au alaturat si o parte din tinerii grupului catehetic al parohiei, coordonat de parintele coslujitor Suiugan Marius.

Odata ajunsi in Valea Plopului, grupul a avut parte de o primire calduroasa, atat din partea parintelui Tanase, cat si din partea copilasilor de toate varstele, care nu asteptau atat de mult sa primeasca mancare, cat o imbratisare calda si o vorba dulce.

Profund impresionati de ce au vazut, membrii grupului au plecat de acolo cu gandul si speranta ca se vor intoarce curand si voraduce din nou bucurie pe fata micutilor.