Campania umanitara 'Un martisor din suflet oferit unui suflet'

Adaugat : 09 Martie 2015

Campania umanitara "Un martisor din suflet oferit unui suflet" - editia a doua, s-a incheiat cu bine!...

Multumim Domnului si, totodata, omului!...


Motto: "Rugaciunea te pune pe calea catre Dumnezeu, postul te aduce pana in fata usilor Imparatiei dumnezeiesti iar milostenia iti deschide aceste usi, care te pot salaslui pe tine in launtrul acestei Imparatii..."


Am incheiat, si aceasta editie - a doua, a Campaniei noastre umanitare intitulata sugestiv "Un martisor din suflet oferit unui suflet", cu mult bine, cu aleasa bucurie duhovniceasca si cu deosebita multumire sufleteasca!...

Am fost, cu adevarat, o echipa, receptiva si prompta la realizarea unei asemenea actiuni: incepand de la dumneavoastra - donatorii, pana la partenerii media si, apoi, la noi - organizatorii!... Cu totii - un suflet si un trup, un grup/nucleu - compact, omogen si unitar!...

Pentru toate acestea aducem sincere si calde multumiri - Domnului si omului!...

Aleasa gratitudine Parintelui nostru Paroh Daniel Goga - pentru ospitalitate, deschidere, receptivitate si disponibilitate!...

Concreta multumire adresam conducerii Parohiei partenere - Biserica "Sf. Ier. Calinic si Sf. Cuv. Parascheva" din cartierul bucurestean Titan, personal Parintilor Parohi si Slujitori Gheorghe Bragarea si Ioan Popa si, in special, domnului Madalin Tugui, dimpreuna cu echipa de tineri si voluntari, ce s-au implicat, in mod concret, in organizarea colectei la nivelul acestei parohii, precum si a transportarii tuturor produselor/lucrurilor stranse/adunate!...

Cinstita si sincera multumire, insotita de aleasa recunostinta, impartasim tuturor partenerilor nostri media: - Redactiei TVR "Viata Spirituala", concret echipei redactionale a Emisiunii "Universul Credintei", personal doamnei Paula Tabarca, care ne-a insotit pe parcursul acestei saptamani si, indeosebi, in cursul zilei de sambata, la Valea Plopului si Valea Screzii, judetul Prahova, realizand un amplu, bogat si documentat reportaj despre intreaga noastra activitate si actiune, initiata, organizata si coordonata in cadrul si la nivelul parohiei noastre - "Sf. Cuv. Antonie cel Mare" din cartierul bucurestean Titan!...

Multumim apoi Agentiei de stiri "Lacasuri Ortodoxe", personal domnului presedinte Catalin Ion precum si doamnei Anca Ion, pentru prezentarea/mediatizarea (si acum) acestei manifestari caritativ - filantropice!...

Tot aici, in acest context, trebuie inclusi: colectivul editorial "Lumea Credintei", personal doamna Cristina Chirvasie precum si cel al Agentiei de stiri "Romanian Global News", personal doamna Daniela Soros...

In acelasi registru trebuie incadrat domnul Olivian Breda - fotoreporterul nostru, care asigura postarea multor materiale foto/video pe site-ul parohiei noastre!... Intr-un cuvant, adresam alese multumiri tuturor!...

In cele ce urmeaza, eu personal doresc sa aduc sincere multumiri, persoanelor ce ne-au ajutat la asigurarea transportului/transportarii celor aproape cinci tone de produse, obiecte si lucruri, pe care le-am dus, in ziua de sambata - 07.03.2015, acolo - la Valea Plopului si Valea Screzii: domnii Adrian Racaru, Laurentiu Barbulescu si Cristian Iordache - toti niste oameni de toata isprava!...

Nu in ultimul rand, vreau sa multumesc tuturor voluntarilor nostri - tineri si varstnici, sau, mai corect spus, tineri de varste diferite - adica de la 10 pana la 75 de ani, care ne-au ajutat la asigurarea/consolidarea intregii logistici; cu alte cuvinte, acesti oameni au preluat, sortat, triat, incarcat, descarcat, adunat, centralizat, numerotat, inscriptionat, procesat si inventariat toate articolele si produsele destinate copiilor de la Valea Plopului si Valea Screzii!... Chiar merita mentionate macar cateva nume: copilul de zece ani - Eugen, impreuna cu bunica lui, doamnele Mariana Tamplaru si Mirela Kirkpantur; domnii: Daniil Ivascu, Vasile, Gheorghe Bumbac, Dumitru Caramida, Ion Vasilitei, Stefan Horvath, Mircea Paul Cristian, Sebastian, Marius, Cristian Iordache si Laurentiu Barbulescu!...

Mai vreau sa multumesc cantaretilor bisericii noastre - Sebastian Heltianu si Nicolae Rotaru - care au fost alaturi de noi, trup si suflet!...

Pentru a evita caderea in derizoriu cu atatea multumiri, voi mai spune doar atat: In fond "nevrednici suntem ca nu am facut decat ceea ce eram datori sa facem!..." ca, practic, in felul acesta probam/demonstram identitatea, apartenenta si vietuirea noastra crestina, asumata si insusita, in mod discret dar concret!...

Mai mult decat atat, voi recunoaste si marturisi ca, din toate aceste evenimente/manifestari si momente invatam foarte multe, reciproc, unii de la altii, incercand, in acest fel, sa ne comportam normal, intr-o lume si societate din ce in ce mai anormala!...

Chiar Parintele Nicolae Tanase - caruia ii multumim, in mod deosebit, pentru primirea larga si generoasa, pentru cuvantul bogat, consistent si concludent cat si pentru toata tratatia, ospitalitatea si buna sfatuire - a recunoscut ca ceea ce este la Valea Plopului si Valea Screzii nu este un lucru normal sau o stare de normalitate, caci este anormal ca toti acei patru sute de copii sa nu aiba parte, in casele si familiile lor, de caldura, dragostea si ocrotirea parinteasca, familiala!...

Cu alte cuvinte, ceea ce se petrece si intampla acolo este un act si gest pompieristic, de pionerat, si asta inca de acum aproape 25 de ani, dar, de, ce sa-i faci, in conditiile date, in care, potrivit marturisirii Parintelui, la nivelul intregii tari sunt peste 20.000 de copii asistati sociali, adica orfani, parasiti si abandonati de proprii parinti sau de familiile lor, destramate si dezorientate sau dezechilibrate, aici chiar se incearca rstabilirea si reabilitarea unei stari, normale si de normalitate!...

Si atunci, in stuatia data, poate ne veti intreba: ce am dorit sau am reusit sa facem noi, o mana de oameni, sambata? Iar noi va vom raspunde: putina milostenie, acolo unde chiar este nevoie de o asemenea fapta, de un asemenea gest!...

Caci, atfel spus, in fapt si de fapt, ce este altceva actul milosteniei daca nu manifestarea, in forma concreta, a dragostei fata de aproapele si semenul nostru, aflat in necaz, boala ori suferinta, interventia noastra nefiind, asadar, nimic altceva, decat incercarea de a-l scoate si ridica pe cel cazut in asemenea stari si ipostaze, nefericite, crancene, cumplite si absolut nedorite!...

In concluzie si in incheierea acestui material, doresc sa va asigur, pe toti, de intreaga noastra pretuire si recunostinta, pentru felul si modul in care ati raspuns, dand dovada de multa deschidere, receptivitate si disponibilitate, la apelul nostru, sa va promitem ca vom mai organiza asemenea actiuni si sa va poftim, cu toata bucuria si dragostea, si la celelalte activitati, momente si evenimente ale noastre, pentru a (ne) consolida comuniunea dintre noi, spre a realiza si (de)savarsi o comunitate, cu adevarat crestina, ancorata si altoita în Domnul nostru - Atotmilostiv, Sfant si Bun - Iisus Hristos Mantuitorul, mai ales acum, in aceasta perioada binecuvantata, a Sfantului si Marelui Post al Pastilor!...

Dumnezeu sa ne ajute si sa ne poarte de grija, in continuare, tuturor!... Amin!

Cu aleasa pretuire si deosebita recunostinta, in numele Comitetului Organizatoric - Stelian Gombos.