Am fos in locuri de negrait, la Vidacut...
Biserica din Vidacut
Pelerini in Vidacut
Slujba la biserica din Vidacut
Crestinii din Vidacut

Adaugat : 07 Iulie 2014

Am fos la Vidacut, comuna Sacel, judetul Harghita, localitate cu aproximativ 100 de locuitori, dintre care doar douazeci sunt romani, restul fiind rromi si maghiari...

Gazda primitoare a fost Parintele Horia Racea - Parohul cu patru biserici in patru sate, care toate la un loc, alcatuiesc si formeaza comunitatea de o suta de crestini romani si ortodocsi, restul find de alte etnii si credinte...

Sfintia Sa este preot in aceasta parohie de cinci ani, perioada in care a fost (si este in continuare) numai in santier, pe rand, la cele patru biserici, precum si la casa parohiala, caci la inceput, nu se putea sluji niciunde si locui nicaieri...

Parintele Horia Racea - originar din municipiul Sighisoara, judetul Mures, are familie cu trei copii, are varsta de patruzeci de ani, a fost militar angajat timp de cincisprezece ani, este preot de cinci ani si traieste, in special, din agricultura si cresterea animalelor... Astfel traiesc unii preoti... La fel ca ceilalti oameni din sat...

Oamenii ne-au primit incantati, curiosi, interesati si chiar emotionati... Si noi - Parintele Marius Stefan Suiugan, domnii Daniil Ivascu, Stelian Gombos si Marian Udrea - de la Parohia "Sf. Cuv. Antonie cel Mare" din cartierul bucurestean Titan, am fost cel putin la fel de emotionati, de ce? Fiindca am avut senzatia ca am ajuns intr-o alta lume, la un moment dat, chiar (si) intr-o alta tara, in care drapelul tricolor romanesc mai este arborat numai la biserica si, cel mult, la casa parohiala si in care indicatoarele ne anuntau intrarea in localitate, fiind scrise intr-o alta limba...

Cu ajutorul lui Dumnezeu si al multora dintre dumneavoastra, carora va multumim in mod deosebit, la initiativa Parintelui Marius Stefan Suiugan - Preot coslujitor la parohia bucuresteana mai sus mentionata si coleg de facultate, la Bucuresti, cu Parintele Horia Racea, cu sprijinul si concursul direct al Parintelui Paroh Daniel Goga - caruia ii multumim frumos pentru toate, am fost acolo, cu toate lucrurile adunate si cumparate, repet, cu sprijinul direct al dumneavoastra, asa incat am dus si donat: un set de sfinte vase liturgice noi, carti de cult noi - liturghier si molitfelnic, carti de rugaciuni, multe icoane mari si mici, doua cadelnite, covoare, trei epitrahile preotesti, un set nou de vesminte preotesti, statie de sonorizare, realizata si instalata de catre domnul Daniil Ivascu, candele si cruci de binecuvantare, diferite carti duhovnicesti si multe alte lucruri si produse, absolut necesare acolo, chiar indispensabile, pentru slujirea sacerdotala, in conditii normale, a Parintelui Horia Racea, in cele patru biserici, din localitatile harghitene: Vidacut, Sacel, Eliseni si Uileac...

Impresiile, emotiile si starile sufletesti din timpul si cadrul Sfintei Liturghii de ieri - duminica 06 iulie 2014, au fost foarte puternice si de-a dreptul inaltatoare... Parintele ne-a marturisit, cu emotie in glas, ca atata lumea vine la biserica, doar in ziua de pasti sau de craciun, in conditiile in care, cu totii, am fost douazeci si sapte de persoane, mici si mari, copii si batrani...

Perceptia, concluzia si convingera mea personala a fost, este si ramane urmatoarea: sunt locuri in aceasta tara, poate nestiute, necunoscute si necercetate de cei mai multi dintre noi, unde chiar este nevoie de noi toti, laolalta, si de fiecare in parte; unde trebuie sa ajutam si sa ne implicam, fie si numai cu un cuvant bun, romanesc, si de imbarbatare... De ce? Fiindca in asemenea locuri noi, romanii si credinciosii ortodocsi, ne aflam intr-o stare de inferioritate numerica, am ajuns minoritari in sate unde, dupa marimea bisericilor noastre, construite in urma cu una, doua sau trei sute de ani, mi-am dat seama ca am fost multi si buni, iar acum am ajuns batrani si tot mai putini, restul fiind dincolo, peste deal, in cimitir!...

Din punct de vedere pastoral - misionar si duhovnicesc, aceste comunitati sunt cercetate si carmuite, in mod constant si parintesc, cu timp si fara timp, de douazeci de ani incoace, adica din anul 1994, de catre IPS Arhiepiscop Ioan Selejan - Episcopul Covasnei si Harghitei - care se straduieste sa puna si, mai ales, sa tina steagul tricolor romanesc, sus, pe turlele bisericilor, reparate si deschise, iar nu inchise ca odinioara, la care si in care sa vina credinciosii nostri, spre a se intalni cu Hristos Domnul - cel Rastgnit dar Inviat, in timpul Sfintelor Slujbe si, mai ales, in cadrul Sfintei Liturghii, oficiata de catre un preot vrednic si jertfelnic, ce are mainile crapate si batatorilte de atata munca si truda nevolnica, cotidiana, la camp si pe santier, spre a-si intretine familia, a-si sluji poporul si neamul, dreptmaritor crestin si, totodata, pentru a-l salva pe acesta de la pierderea lui, in negura vremurilor si in neantul istoriei!...

Asa stand lucrurile, sa stiti ca vrem sa mai initiem si sa mai organizam asemenea campanii de suflet, cuget si simtire, romaneasca si autentic-crestineasca!...

De aceea, asteptam, in continuare, sugestiile, recomandarile, contributia, sprijinul si implicarea dumneavoastra, pentru a ne uni si consolida in sfanta comuniune, precum si pentru a ne face si a (ne) aduna, cu totii, comori "Acolo unde rugina nu le mananca si hotii nu le fura..."

Dumnezeu sa ne ajute si sa ne poarte de grija tuturor! Amin!

Stelian Gombos