Acoperamantul Maicii Domnului
Icoana Acoperamantului Maicii Domnului
Sfantul Acoperamant

Adaugat : 19 Septembrie 2013

Biserica Ortodoxa praznuieste in ziua de 1 octombrie "Acoperamantul Maicii Domnului". Sarbatoarea a fost instituita in amintirea unei minuni petrecute in Biserica Manastirii "Maica Domnului", din Constantinopol, in timpul imparatului bizantin Leon Inteleptul (886-911).

Intr-o noapte de sambata spre duminica, in Biserica "Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu" din Vlaherne - Constantinopol se oficia Slujba Privegherii. Spre dimineata (1 octombrie), Sfantul Andrei cel nebun pentru Hristos impreuna cu ucenicul sau Epifanie, in timp ce se rugau, au vazut pe Sfanta Fecioara stralucind in lumina, avand langa sine pe Sfantul Ioan Botezatorul si pe Sfantul Ioan Evanghelistul, stand intre alti sfinti si ingeri. Acoperind Maica Domnului credinciosii cu cinstitul ei omofor se ruga astfel: "Imparat ceresc, primeste pe tot omul cel ce Te lauda si cheama numele Tau si unde se face pomenirea numelui meu sfinteste si preamareste pe cei ce Te preamaresc pe Tine si pe cei ce cu dragoste ma cinstesc pe mine, Maica Ta. Primeste-le, Doamne, rugaciunile si fagaduintele si-i scapa de toate nevoile si rautatile".