Pelerinaj in Sfantul Munte Athos - Grecia

Adaugat : 08 Septembrie 2014

In cadrul si la nivelul parohiei noastre ("Sf. Cuv. Antonie cel Mare" din cartierul bucurestean Titan), cu ajutorul lui Dumnezeu si al Maicii Domnului, doresc sa organizez un pelerinaj in Sfantul Munte Athos - Grecia, timp de cinci zile, in perioada 20 - 25 octombrie 2014...

Doresc sa fim un numar de opt persoane (barbati), si sa mergem pe urmatorul traseu/itinerar:

Luni - 20.10.2014, orele 5,00 dimineata - plecarea din fata bisericii noastre, pe urmatorul traseu: Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Basarabov (unde vom vizita Manastirea "Sf. Cuv. Dimitrie cel Nou") - Vidin - Plevna - Lukovit - Sofia - Rila (unde vom vizita Manastirea "Sf. Ioan" din Rila) - Kresna - Topolnita - Radomirtsi - Kulata - Promachon - Serres - Thessalonik.

In orasul grecesc Thessalonik vom vizita Catedralele si Bisericile: "Sf. Mc. Dimitrie - Izvoratorul de Mir", "Sf. Vasile cel Nou - Arhiepiscopul Thessalonikului" numita si "Sf. Sofia", "Sf. Cuv. Teodora si Sf. Cuv. David" precum si "Sf. Grigorie Palama - Arhiepiscopul Thessalonikului". Cazarea, in prima noapte, va fi la un hotel din Thessalonik.

Marti - 21.10.2014 ora 5,00 dimineata - vom pleca spre Sfantul Munte Athos. Imbarcarea pe vapor va fi de la Ouranopolis, plecarea spre Dafni - Kareia - Manastirea Vatopedu, unde ne vom caza pentru cea de-a doua noapte.

Miercuri - 22.10.2014 intoarcerea in Kareia - unde vom vizita Schitul "Sf. Andrei - Sarai", Manastirea "Axion Estin" si Manastirea Koutlumus. Dupa aceea vom inchiria, din Kareia, un microbus cu care vom face un tur, vizitand zece manastiri si schituri ale Sfantului Munte Athos, cum ar fi: Schitul "Sf. Proor. Ilie Tesviteanul", manastirile: Pantocrator, "Sf. Pantelimon" - Russikon, Xiropotamou, Stavronikita, Ivirul, Filoteu, Karakalou, ajungand la Schitul Romanesc Lacul - unde ne vom caza in cea de-a treia noapte.

Joi - 23.10.2014 - vom merge spre manastirea "Marea Lavra" iar apoi spre Schitul Romanesc Prodromul unde ne vom caza in cea de-a patra noapte. Aici vom vizita incinta schitului precum si fantana si pestera Sf. Atanasie Athonitul.

Vineri - 24.10.2014 - vom iesi din Sfantul Munte Athos, iar in drum spre Thessalonik vom vizita manastirile: Ormila, "Sf. Anastasia - Vindecatoarea de otrava" si "Sf. Cuv. Paisie Aghioritul" de la Sourotti, dupa care vom veni direct spre casa (Romania), urmand ca sambata dimineata - 25.10.2014, cu ajutorul lui Dumnezeu, sa fim acasa.

La toate manastirile si schiturile romanesti, in care ne vom si caza, vom participa la tot programul liturgic, precum si la servirea mesei.

Pana la 01 octombrie am nevoie sa stiu exact cine anume merge, urmand sa finalizez lista, totodata am nevoie sa-mi trimiteti, prin e-mail, copiile dupa Cartea de Identitate sau Pasaport, urmand ca eu, dupa 01 octombrie sa fac demersurile necesare si rezervarile aferente pentru eliberarea vizei de intrare in Sfantul Munte Athos (Diamonitirion) si, de asemenea, pentru cazarlie necesare la cele trei manastiri si schituri...

Costul total, estimativ, este de 300 de E/persoana. Deplasarea se va face cu un microbus de opt locuri, la care vom suporta, cu totii, cheltuielile pentru combustibil si parcare...

Pentru schiturile romanesti (Lacul si Prodromul) vom face si vom duce pomelnice cu apropiatii si de la apropiatii si cunoscutii nostri...

Pentru orice alte informatii si detalii suplimentare puteti contacta, oricand, organizatorul acestui pelerinaj, adica pe Stelian Gombos, la telefon: 0745/265661.

Va rog frumos sa transmiteti acest mesaj tuturor celor interesati si, mai ales, celor care, deja, si-au anuntat dorinta si intentia de participa in si la acest pelerinaj!...

Acestea fiind zise, astept urgent, confirmari concrete, dorindu-va sa aveti parte, in continuare, de mult succes, mult spor si multe impliniri duhovnicesti!...

Doamne ajuta!
Bucuresti - 08.09.2014

Cu aleasa pretuire, Stelian Gombos.